Nakon što su Švicarci 2021. na referendumu rekli da podržavaju uvođenje zabrane pokrivanja lica na javnim površinama, ista je 1. siječnja 2025. stupila na snagu.
Muslimanske su organizacije osudile spomenutu referendumsku inicijativu i rezultate referenduma. Iako se zabrana tiče pokrivanja lica, mnogi je vide kao prikriveni napad na burke i nikabe - široke ženske halje koje pokrivaju tijela te tkanine koje pokrivaju lica. Riječ je o pokrivalima koje nose neke muslimanke.
Reuters piše da je referendum bio projekt Švicarske narodne stranke, konzervativne desne stranke koja je 2009. godine organizirala zabranu izgradnje novih minareta.
Savezno vijeće Švicarske Konfederacije reklo je da će kršitelji zabrane morati platiti kaznu od 1000 švicarskih franaka (1067 eura).
Zabrana ne vrijedi u zrakoplovima te konzularnim i diplomatskim okruženjima. Osobe lica mogu pokriti u džamijama i drugim sakralnim objektima.
Uz to, osobe će lica moći pokriti zbog zdravstvenih i sigurnosnih razloga, pridržavanja običaja te vremenskih prilika. Lica će moći pokrivati umjetnici i zabavljači, a pokrivena će se lica moći pojavljivati i u oglasima.
Ako su takva pokrivala potrebna za osobnu zaštitu u ostvarivanju slobode izražavanja i okupljanja, trebala bi biti dopuštena pod uvjetom da ih je odgovorno tijelo već odobrilo i da javni red nije ugrožen, dodalo je Vijeće.
Zabranu pokrivanja lica na javnim površinama 2021. je podržalo 51,2 posto Švicaraca.
Više europskih zemalja uvelo je tijekom godina slične zabrane. Među njima su Austrija, Belgija, Bugarska, Danska, Italija, Nizozemska i Španjolska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....