Humanitarna organizacija Amnesty International pozvala je na pokretanje istrage protiv naftnog britansko-nizozemskog giganta Royal Dutch Shell zbog sumnje da su sudjelovali u žestokim kršenjima ljudskih prava koje je 90-ih godina prošlog stoljeća počinila nigerijska vojska u regiji Ogoniland, poznatoj po velikim zalihama nafte, piše Hannah Summers za Guardian.
Shell je tvrtka s godišnjim prihodom od 240 milijardi dolara, po čemu je sedma po veličini na svijetu (još prije četiri godine bili su prvi), ujedno i prva u Europi. Aktivni su u svim granama eksploatacije, prerade i prodaje nafte i plina.
Iako se već godinama priča o njihovom sudjelovanju u kršenju ljudskih prava nigerijskih aktivista koji su prosvjedovali protiv eksploatacije nafte u toj državi, optužbe su ovih dana ojačane nakon provjere tisuće internih dokumenata kompanije koji ukazuju na aktivnu ulogu u zataškavanju, suzbijanju i brutalnoj represiji protiv prosvjednika u regiji Ogoniland.
Iz Amnesty Internationala tako tvrde da postoje dokazi koji ukazuju da je Shell snosi odgovornost za "torturu, silovanje i ubojstva", što su iz kompanije, očekivano, oštro zanijekali, piše Guardian.
Novi dokumenti otkriveni su u procesu jedne privatne tužbe protiv kompanije, a među njima se nalaze i pisane izjave svjedoka u kojima stoji da je Shell kontrolirao jedinicu policajaca na tajnom zadatku koje su trenirali pripadnici nigerijskih služba sigurnosti. Njihova je zadaća bila provoditi nadzor u regiji Ogoniland nakon što je kompanija 1993. objavila da se povlači iz te regije.
Iz Amnestyja tvrde da je to bila samo krinka i da je kompanija tražila načine da se vrati u tu regiju i okonča prosvjede Pokreta za preživljavanje Ogoni ljudi. Tu je grupu vodio nigerijski aktivist Ken Saro-Wiwa koji je tražio donošenje zakona koji bi zajamčio političku i ekonomsku autonomiju autohtone populacije regije i zaštitio njihove domove od "ekološke katastrofe". Između ostalog, grupa je prosvjedovala protiv izgradnje naftovoda u toj regiji.
Tijekom 1993. prosvjednici su naizgled uspjeli natjerati Shell da se povuče iz regije. No, 30. travnja iste godine nigerijske trupe koje su štitile kompanije koje su radile za Shell otvorile su vatru na prosvjednike ozlijedile su 11 osoba te nekoliko dana kasnije ubile jednu osobu.
Nakon toga uslijedila je brutalna kampanja nasilja nigerijske vojne policije u kojoj je mučeno i ubijeno preko 1000 osoba, a preko 30.000 osoba ostalo je bez svojih domova nakon što su njihova sela uništena.
- Dokazi pokazuju da je Shell opetovano poticao nigerijsku vojsku da "riješi pitanje prosvjeda", čak i kada su znali da će to rezultirati u nezakonitim ubojstvima, silovanjima i spaljivanju sela. Nema sumnje da je Shell igrao ključnu ulogu u strašnim događajima u regiji Ogoniland i mi vjerujemo da tu postoje osnove za kriminalnu istragu - rekla je direktorica za globalna pitanja u Amnesty Internationalu, Audrey Gaughran. Ona je najavila i pripremanje dosjea koji bi poslužio kao osnova za kaznenu prijavu nadležnim vlastima u Ujedinjenom Kraljevstvu, Nizozemskoj i Nigeriji.
Nadalje, iz Amnestyja tvrde da je Shell pružao i logističku potporu nigerijskoj vojsci te da su u najmanje jednom slučaju platili jednog od zapovjednika koji je aktivno sudjelovao u zločinima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....