Diljem Europske unije sve je više zemalja u kojima stranke traže da njihove vlade slijede primjer Norveške, Španjolske, Irske i Slovenije i priznaju Palestinu kao neovisnu državu. U Italiji su inicijativu nedavno podržali Pokret pet zvjezdica, Demokratska stranka i Zeleno-lijeva alijansa. "Preuzmite odgovornost", poručio je premijerki Giorgiji Meloni zamjenik šefa progresivno-populističkih Zvjezdica predstavljajući prijedlog o priznanju Palestine prema granicama iz 1967. godine.
U Francuskoj je u središtu borbe za priznanje Palestine krajnja lijeva stranka Nepokorena Francuska. Glasnoćom po tom pitanju osvojila je simpatije muslimanskih i radikalnih lijevih birača. Jedan njezin zastupnik nedavno je suspendiran na dva tjedna jer je u parlament došao s palestinskom zastavom. I tamo je, kao i u Španjolskoj, palestinsko pitanje u središtu političkih debata.
Tajming uoči europskih izbora vjerojatno nije slučajan. Naime, europski političari lijeve orijentacije suočavaju se s istim problemom kao i njihovi kolege s druge strane Atlantika gdje se već naveliko razglaba o tome hoće li i koliko u tamošnjoj predsjedničkoj utrci presuditi propalestinski birači. Nepokorena Francuska (LFI), koja osim priznanja traži da se Izraelu uvede embargo na oružje i da mu se nametnu sankcije ima podršku gotovo polovice muslimanskih birača u Francuskoj.
I francuska Socijalistička stranka pridružila se pozivima na priznanje palestinske države, ali je za razliku od LFI-ja osudila članove Hamasa kao teroriste.
Emmanuel Macron, francuski centristički predsjednik, poput većine umjerenih političara drži se one da "još nije vrijeme", čime se distancirao od inicijative Madrida, Dublina i Osla koji su odlučili uzeti stvari u svoje ruke i priznali Palestinu kao državu. Slično je, braneći odluku da ne idu tim putem, izjavio i Antonio Tajani, talijanski šef diplomacije i član stranke Forza Italia. U svojoj izjavi Tajani je sažeo generalni stav europskih političara koji se ne slažu s idejom priznanja.
"Takav potez neće pomoći Gazi", rekao je Tajani.
"Prvo se Izrael i Palestina moraju međusobno priznati", rekao je i kritizirao ljevičarsku opoziciju da to pitanje koristi kao instrument za propagandu.
Tradicionalne njemačke lijeve stranke zbog povijesnih razloga uglavnom nisu javno stale na palestinsku stranu. Zbog toga je uočen trend pada podrške Zelenima i socijaldemokratima koji čine vladajuću koaliciju, piše Reuters. Glasove propalestinskih birača privukle su tzv. startup stranke, među kojima se ističu ljevičarska Mera25, ali i društveno konzervativne skupine poput DAVA-e (bliske turskim biračima) i Alijanse Sahra Wagenknecht (BSW), koja je izdanak stranke Die Linke, piše ta agencija.
Analitičari najavljuju da će zbog rata u Gazi na predstojećim izborima za Europski parlament najviše izgubiti mainstream stranke. Podrška strankama desnog centra već je erodirala i birači su se okrenuli krajnjoj desnici koja na izborima očekuje odlične rezultate. Međutim, slično vrijedi i za lijevu stranu političkog spektra. Trend je vidljiv ne samo u muslimanskim zajednicama u Europi, nego i među lijevim biračima koji ističu da je rat u Gazi razotkrio licemjerje i dvostruke standarde europske politike prema stradanju civila.
"Rast radikalnih desnih i lijevih stranaka promijenit će politički krajolik i pomaknuti ravnotežu moći nekolicine stranaka", rekla je Reutersu Samira Azabar, sociologinja na Sveučilištu Radboud u Nizozemskoj. Prema Azabar, izlaznost će biti ključ. Naime, manjine slabije izlaze na birališta pa je i manji njihov utjecaj na rezultate. Međutim, emocionalno zapaljivo pitanje Gaze moglo bi biti snažan motivator ovaj put.
Trend je prepoznala Nepokorena Francuska. Odvjetnica Rima Hassan, 32-godišnja Palestinka odrasla u Francuskoj, na listi je te francuske stranke za Europski parlament. Hassan je vrlo aktivna na propalestinskim prosvjedima u Francuskoj.
Ujedinjenu Kraljevinu Bruxelles se više ne tiče, ali je 4. srpnja čekaju nacionalni izbori. Laburistički lider Keir Starmer proučio je da bi u slučaju pobjede priznao palestinsku državu, ali je izjavu ublažio navodeći da je potrebno izabrati pravi trenutak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....