Hong Kong je primijenio radikalnu metodu testiranja: policija bez najave opkoli stambeni blok tako da nitko ne može iz njega izaći te krenu s testiranjem. Tko odbije, može mu se provaliti u stan.
Posljednjih deset dana hongkonški policajci krenuli su s testiranjem iz zasjede, prisiljavajući sve da se testiraju na covid-19. Kazna za odbijanje testiranja je 645 dolara. Snimke pokazuju desetke policajaca kako trče ulicom, razvijajući traku kojom ograde zgradu i spriječe stanarima udaljavanje prije nego što se testiraju.
U utorak je vlada objavila da bi onima koji izbjegnu testiranje policajci mogli upasti u stan i prisilno ih odvesti.
Hong Kong ima 7,5 milijuna stanovnika, dvostruko više od Hrvatske, a dnevno može testirati 100.000 ljudi. Epidemiološki timovi u pratnji policije uglavnom su se koncentrirali na gusto naseljene četvrti otkrivene kao žarišta zaraze. Često je riječ o starijim zgradama koje se prenatrpane stanarima i s velikim brojem malih stanova. Kad policija izolira jednu takvu zgradu radi testiranja, isti tretman prolaze svi stanari i svi zaposleni u zgradi ili kupci koji su se slučajno tamo zatekli.
Problematični su sirotinjski kvartovi s velikom gustoćom naseljenosti odakle se virus teško iskorjenjuje. Hong Kong je gusto naseljen, prosječan stan ima oko 46 kvadrata, ali mnogi su stisnuti u krletkama koje mogu biti i manje od pet kvadrata, sa zajedničkim kupaonicama i tuševima u starim zgradama.
Brojke su male, na 10.000 testiranja pronađe se jedva nekoliko zaraženih.
Prva operacija, u gusto naseljenoj četvrti Jordan u Kowloonu, otkrila je 13 zaraženih na 7000 provedenih testova. Svi stanovnici morali su ostati iza zaključanih vrata 48 sati dok nisu svi testirani, a obavezu testiranja imali su svi koji su u toj četvrti tjedan dana ranije proveli najmanje dva sata.
U posljednjoj akciji testirano je 2000 stanara jedne zgrade. Rezultat: nema pozitivnih. No, pitanje je je li podatak točan jer inkubacija obično traje tri ili četiri dana, a ponekad i 14.
James Trauer, epidemiolog sa sveučilišta Monash, kaže kako je taktika vlasti Hong Konga da zaključaju stambeni blok dok ne izoliraju svakog zaraženog. Slično su napravili i u Melbourneu u prvom valu, no Trauer ne vjeruje da je to učinkovita metoda: jeftinije je staviti u karantenu stambeni blok nego cijeli grad, ali ljudski kontakti ne poštuju takve granice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....