Prije nego što u siječnju ponovo zasjedne u Ovalni ured, Donald Trump izabrat će kandidate za članove kabineta i druge ključne dužnosnike, koji će ga izravno savjetovati u pitanjima kao što su obrana, vanjska politika, zdravstvo, gospodarstvo i pravosuđe. Tijekom kampanje, novi-stari predsjednik izbjegavao je odgovoriti na pitanja novinara o tome koga planira pozvati u Bijelu kuću, ali je to koga želi vidjeti u svom najužem timu često nagoviještao riječima "on/ona bi bili sjajni na toj poziciji".
Milijarder Elon Musk je pred kraj kampanje postao najglasniji Trumpov navijač i donator, a u nekoliko navrata se činilo da je čak zamijenio J.D.-ja Vancea, koji se nekako povukao u pozadinu. Musk vjerojatno neće preuzeti ulogu u Trumpovoj administraciji zbog ozbiljnih sukoba interesa koje bi to moglo izazvati za njegove tvrtke Teslu i SpaceX, ali mogao bi biti neka vrsta konzultanta za financije, barem ako je suditi po njegovim izjavama o rezanju troškova i smanjenju federalnog proračuna za najmanje 2000 milijardi dolara.
Trump je jednom prilikom rekao da će imenovati Muska za čelnika novog povjerenstva za učinkovitost vlade, a koje će imati zadatak provesti "kompletnu financijsku reviziju i reviziju učinka cijele federalne vlade i preporučiti drastične reforme". Kao i uvijek kad je u pitanju Trump, ne možemo znati je li to samo njegova politička retorika ili stvarne namjere.
Poželjno ministarstvo
Još jedan Trumpov saveznik u kampanji koji pikira na mjestu u kabinetu ministra jest Robert F. Kennedy Jr. Ovaj poznati antivakser mogao bi uzeti ministarstvo zdravstva, a to bi moglo značiti velike promjene u zdravstvenoj politici, uključujući zdravstvenu skrb žena. Stručnjaci strahuju da bi mogao smanjiti pristup određenim zdravstvenim uslugama i veći naglasak staviti na alternativne pristupe liječenju. Postoji mogućnost i da Kennedy postane ministar poljoprivrede (protivi se dodavanju fluorida u javnu vodoopskrbu jer tvrdi da smanjuje IQ), što bi ga opet dovelo u poziciju da utječe na javno zdravlje Amerikanaca.
Najveća pomama je za mjestom ministra financija. Najviše šanse imaju dvojica titana hedge fondova Scott Bessent i John Paulson. Obojica su podržali Trumpove planove o carinama na svu robu koja se uvozi u Sjedinjene Države i obojica obožavaju krilaticu "Amerika na prvom mjestu". Mogući kandidat za ministra financija je i Larry Kudlow, koji je veći dio prvog mandata bio Trumpov glavni ekonomski savjetnik. Ne smijemo zaboraviti spomenuti još dva ključna Trumpova lojalista, Howarda Lutnicka i Roberta Lighthizera, koji su bili Trumpovi trgovinski dužnosnici i koji će sasvim sigurno ponovo biti u njegovu timu.
Richard Grenell, bivši suradnik Fox Newsa koji je među Trumpovim najbližim savjetnicima za vanjsku politiku, natječe se za poziciju državnog tajnika i ima najveće šanse za pobjedu. Tijekom Trumpove administracije Grenell je obnašao nekoliko ključnih uloga, uključujući funkciju vladinog izaslanika za Srbiju i Kosovo te izvršnog direktora Nacionalne obavještajne službe, a bio je i jedan od najglasnijih promicatelja tvrdnji o ukradenim izborima 2020.
Posljednje četiri godine bio je jako zauzet, putujući u Albaniju i Srbiju s Trumpovim zetom Jaredom Kushnerom, gdje je dogovarao imovinske poslove i sastajao se s desničarskim liderima u Latinskoj Americi i istočnoj Europi, uključujući Viktora Orbána. Ako ne postane državni tajnik, Grenell bi sasvim sigurno mogao postati Trumpov glavni savjetnik za nacionalnu sigurnost.
Članovi obitelji
Budući ministar obrane mogao bi biti Mike Waltz, kongresnik iz Floride i bivši pripadnik Zelenih beretki, koji je savjetovao Trumpa o nacionalnoj sigurnosti. Spominje se i ime Mikea Pompea, bivšeg državnog tajnika koji će ostati zapamćen po snažnoj potpori Izraelu i čvršćem stavu SAD-a prema Iranu. Mnogi su Trumpovi donatori priželjkivali da ministar obrane postane krajnje desni republikanski senator iz Arkansasa Tom Cotton, ali Axios doznaje da se Cotton odbio priključiti Trumpovu timu.
No zato bi u Bijelu kuću mogli ući Donald Trump mlađi, njegova zaručnica Kimberly Guilfoyle ili Trumpova snaha Lara, koji su imali istaknute uloge u njegovoj kampanji. No, pitanje je želi li Trump ponovo članove svoje obitelji u svojoj administraciji. Jednom je izjavio da je to "previše bolno za obitelj".
Jedno je sigurno - Trump će svoj izbor temeljiti prvenstveno na lojalnosti, a ne na kvalifikacijama osobe. U rijetkom priznanju krivnje, Trump je prošlog mjeseca u podcastu Joea Rogana rekao da kao najveću pogrešku svog prvog mandata smatra zapošljavanje "loših ili nelojalnih ljudi" u tim Bijele kuće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....