Čovjek koji je u subotu prešao granicu između dviju Koreja, identificiran je kao građanin Sjeverne Koreje koji se vratio kući, piše RT. Nema dokaza da bi bila riječ o špijunu.
Vojska Južne Koreje izvijestila je 1. siječnja da je jedna osoba uspjela prijeći ogradu ojačanu bodljikavom žicom na granici dviju Koreja i protrčati kroz četiri kilometra široku demilitariziranu zonu, nekako izbjeći minsko polje i naoružane čuvare te ući na teritorij Sjeverne Koreje.
Prema dužnosnicima Ministarstva obrane, muškarac u tridesetim godinama izgledao je "poznato". Smatra se da je riječ o istoj osobi koju su u studenom 2020. snimile nadzorne kamere kako, koristeći istu rutu, ulazi u Južnu Koreju.
- Na snimkama se vidi taj isti čovjek, kazao je novinarima vojni dužnosnik pod uvjetom da ostane anoniman.
Nakon što je stigao u Južnu Koreju, muškarac je vlastima u Seulu rekao da je u Sjevernoj Koreji bio gimnastičar te im demonstrirao svoju vještinu preskakanja ograde.
Seul je obavijestio Pjongjang o oba incidenta i primio potvrdu da su poruke zaprimljene. - No nismo dobili odgovor na pitanje hoće li ta osoba biti zaštićena, kazali su dužnosnici.
Prema južnokorejskoj novinskoj agenciji Yonhap, dok je bio u Južnoj Koreji, muškarac je radio kao čistač. Nije bilo nikakvih naznaka eventualne špijunske djelatnosti s njegove strane.
Subotnji incident dogodio se osam mjeseci nakon što se južnokorejska vojska obvezala pojačati sigurnost granice, zamijeniti zastarjelu tehnologiju i instalirati nadzor granice temeljen na umjetnoj inteligenciji.
Unatoč naporima da se granica učini neprobojnom, muškarca vojnici na granici nisu primijetili nekoliko sati, a čak i kad je zamijećen, vojnici ga nisu uspjeli locirati sve dok nije prešao granicu.
Od kasnih 1990-ih do kraja 2020. godine iz Sjeverne Koreje su u Južnu Koreju prebjegle 33.752 osobe. Većina njih pobjegla je kroz Kinu jer je granica između dviju Koreja jako opasna zona puna minskih polja i naoružanih vojnika.
Broj onih koji su se iz Južne Koreje kasnije vratili u Sjevernu Koreju, značajno je manji - njih tek 30.
Michael Glendinning, izvršni direktor Connect: North Korea, organizacije sa sjedištem u Londonu koja pomaže sjevernokorejskim bjeguncima, rekao je da su se ljudi koji su pobjegli na jug suočili s vrlo praktičnim problemima poput učenja korištenja interneta i bankomata, te im je potrebna šira mreža podrške, piše Telegraph.
- Nedostatak kvalifikacija i radnih vještina, nedostatak samopouzdanja i problemi s mentalnim zdravljem doprinose tome da sjevernokorejski bjegunci budu osuđeni na slabo plaćene poslove s ograničenim mogućnostima za napredovanje i karijeru, rekao je.
- To znači da mnogi bjegunci iz Sjeverne Koreje napuste život obilježen represijom, no onda u Južnoj Koreji budu suočeni s egzistencijalnim problemima i nemogućnošću da ispune svoje potencijale, kaže Glendinning.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....