KOBNI DIOR

‘Trebala se bolje ponašati!‘: Vladavinu predsjednika Južne Koreje obilježili su skandali, a najveći je izbio zbog njegove žene

Konzervativac iz stranke ‘Snaga naroda‘ tijesno je dobio izbore, mandat mu je od početka obilježen problemima

Yoon Suk Yeol i Kim Keon Hee

 Handout/Afp

Yoon Suk Yeol, predsjednik Južne Koreje od 2022. godine, član je stranke Snaga naroda. Na predsjedničkim izborima pobijedio je svog protukandidata Lee Jae-myunga tijesnom razlikom od samo 0,7 postotnih poena, što su bili najtjesniji izbori u Južnoj Koreji otkako su u zemlji uvedeni izravni izbori 1987. godine, piše Slobodna Dalmacija.

image

Yoon Suk Yeol

Mauro Pimentel/Afp

Skandal zbog Dior torbice

Nakon što je preuzeo vlast, Yoon se suočava s brojnim izazovima. Nije uspio donijeti zakone koje je želio, a u očajničkim pokušajima zaustavljanja zakonodavnih prijedloga oporbe, bio je prisiljen stalno stavljati veto na njihove inicijative. Osim toga, suočava se s problemima i zbog različitih kontroverzi, uključujući one povezane s njegovom suprugom Kim Keon Hee.

Među optužbama su navodi o manipuliranju dionicama i prihvaćanju luksuzne Dior torbice. Prošlog mjeseca, Yoon se ispričao, priznajući da se njegova supruga trebala bolje ponašati, no istaknuo je da je njezina slika u javnosti bila pretjerano "demonizirana" te da su neke tvrdnje protiv nje "pretjerane". Oporba se, pak, zalaže za pokretanje posebne istrage protiv nje.

U tjednu kada je oporba smanjila proračunske prijedloge koje su vlada i vladajuća stranka podnijele, Yoon je istaknuo da neće moći staviti veto na prijedlog proračuna, budući da to nije dopušteno. I dok predsjednik nastoji preokrenuti pad popularnosti, skandal s njegovom suprugom nastavlja biti glavna tema političkih rasprava u zemlji.

image

Yoon Suk Yeol i njegova supruga Kim Keon Hee

Henry Nicholls/Afp

Krajem 2023. godine, lijevi YouTube kanal Voice of Seoul objavio je video u kojem navodno Kim Keon Hee prima Dior torbicu u vrijednosti od 3 milijuna wona (oko 2.200 američkih dolara) od pastora, koji je snimao razmjenu u rujnu 2022. koristeći skrivenu kameru u svom satu. Yoon je izjavio kako je snimka procurila kao "politički manevar", ali se nije ispričao. Demokratska stranka, oporba Yoonove konzervativne stranke Snaga naroda, tada je osudila predsjednikov "besramni" odgovor, nazivajući ga "beznadnim".

Previranja unutar stranke

Skandal je također izazvao podjele unutar Yoonove stranke, a jedan stranački lider usporedio je Kim s Marijom Antoanetom, francuskom kraljicom poznatom po ekstravagantnom načinu života. Oporba već dugo optužuje prvu damu za umiješanost u manipulaciju cijenama dionica, a Yoon je ranije ove godine stavio veto na prijedlog zakona kojim bi se istražile te optužbe.

Konzervativna stranka Snaga naroda (PPP) predsjednika Yoon Suk Yeola pretrpjela je veliki udarac na parlamentarnim izborima u Južnoj Koreji održanim 10. travnja 2024. godine. Od 300 mjesta u Nacionalnoj skupštini, PPP je osvojila samo 108 mjesta kroz izravne i proporcionalne izbore. U međuvremenu, glavna progresivna oporbena Demokratska stranka Koreje (DPK) i njezine satelitske stranke proširile su svoju većinu na 175 mjesta, što je svakako posljedica slabog povjerenja građana u Yoonove politike.

image

Kim Keon Hee

Jim Watson/Afp

No, ljubav njegove supruge prema dizajnerskim torbicama nije jedini skandal u kojem se Yoon našao. Njegova izjava o cijeni poriluka tijekom posjete supermarketu izazvala je toliku kontroverzu da neki vjeruju da je to i jedan od razloga zbog kojih je njegova stranka izgubila izbore. Yoon je izjavio da je cijena snopa poriluka od 875 wona "razumna", iako je uobičajena cijena bila veća, oko 3.000 do 4.000 wona. Kritičari su ga optužili da nije svjestan stvarnih životnih uvjeta običnih građana, osobito u kontekstu poskupljenja hrane.

Poriluk kao simbol

Drama je eskalirala kada su politički komentatori sugerirali da je Yoon govorio o cijeni pojedinog poriluka, a ne cijelog snopa, što je izazvalo dodatne polemike.

Oporba je poriluk iskoristila kao simbol nespojivosti predsjednika s realnim životom građana, što je dovelo do protesta i memova na društvenim mrežama. Nacionalna izborna komisija zabranila je unos poriluka na biračka mjesta zbog zabrinutosti oko njegova utjecaja na izbore, što je također izazvalo prosvjede protiv vlade, piše Slobodna Dalmacija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. prosinac 2024 18:01