OSUĐEN ZA TERORIZAM I UROTU

Trgovcu smrti Viktoru Butu 25 godina zatvora

Na sudu u Manhattanu u četvrtak je na 25 godina zatvora zbog terorizma i urote protiv SAD-a osuđen ruski državljanin Viktor But, poznat kao ‘trgovac smrti’. But je uhićen u tajnoj operaciji američke agencije DEA-e 2008. na Tajlandu, a prošlog je studenoga proglašen krivim za pokušaj prodaje oružja kolumbijskom FARC-u i urote s ciljem ubojstva američkih državljana. - To nije istina! Nisam nikoga želio ubiti. Bog zna da ne lažem - izjavio je pred prepunom sudnicom But.

Cvijeće i pilići

Nekoć vojni prevoditelj s portugalskog stacioniran u Africi, But danas slovi za jednog od najvećih trgovaca oružjem na svijetu. Vjeruje se kako je poslovao s najgorim svjetskim diktatorima i dopremao oružje u najkrvavije svjetske konfliktne zone. Osumnjičen je da je dopremao oružje bosanskim muslimanima u pošiljkama s oznakama humanitarne pomoći. Priča o tom markantnom Rusu već je ekranizirana u Hollywoodu, u filmu Lord of War s Nicolasom Cageom.

Butovi odvjetnici obranu su zasnivali na tvrdnji da je uhićen iz političkih razloga. Tijekom suđenja ustrajali su u tvrdnji da je biznismen s legalnim poslovanjima i žrtva urote. Imetak je But nagomilao nakon pada SSSR-a, pokrećući zrakoplovnu kompaniju za transport svega i svačega. Prema tvrdnjama njemu bliskih osoba, prevozio je sve, od smrznutih pilića, cvijeća, UN-ovih mirovnjaka, francuskih vojnika i afričkih poglavara. Ne bi ni mrava zgazio, rekli su njegov brat i prijatelj u intervjuu za njemački Der Spiegel, opisavši ga kao obiteljskog čovjeka i humanista, vegetarijanca zainteresiranog za spašavanje prašuma. - U Africi ne pregledavate teret ako su papiri čisti. Niste odgovorni za sadržaj tereta - rekli su novinaru Spiegela.

‘Mister Vik’

Prije izručenja SAD-u, But je dvije godine proveo u tajlandskom zatvoru. Tamo je navodno zavolio Paula Coelhoa i prihvatio se učenja farsija, turskog i urdua. Butova supruga preselila se u tajlandsku prijestolnicu i borila do kraja protiv njegova slanja SAD-u. Ako su optužbe protiv ‘Mister Vika’, kako su mu se navodno obraćali sluge Charlesa Taylora u Liberiji, točne, taj je Rus snabdijevao oružjem praktički sve konflikte od 90-ih naovamo. Vjeruje se da mu je liberijski diktator plaćao u krvavim dijamantima koje su procjenjivali stručnjaci za dragulje iz njegove velike pratnje. Nadimak ‘embargo buster’ nadjenuli su mu 90-ih, nakon optužbi za dostavljanje oružja Angoli, Liberiji, Sierra Leoneu i DR Kongu, za vrijeme sukoba u tim zemljama. Trgovao je sa skupinama u Afganistanu, Keniji i Libanonu.

Osuda Rusije

No poznato je kako je prevozio humanitarnu pomoć i pripadnike mirovnih snaga u Afriku. Radio je za američke snage u Iraku 2003. i 2004., navodno zaradivši 60 milijuna dolara za taj posao, iako je tad već bio na američkoj crnoj listi. Do danas nije razjašnjeno kako se to dogodilo. Vjeruje se kako je u godinama koje su prethodile uhićenju širio poslove u Libiji i Tanzaniji te surađivao s Hezbolahom. Njegovu presudu Rusija je oštro osudila, ističući kako je proces politički motiviran te najavljujući borbu protiv presude. Neki ruski mediji prikazali su Buta mučenikom u šakama CIA-e. - Sa sigurnošću možemo ustvrditi da je podvrgnut nezakonitom psihičkom i fizičkom pritisku i da je je njegov slučaj izmanipuliran - tvrde u Moskvi.

Na Tajlandu se osjećao sigurnim

12005. But je ponovno došao na američku crnu listu i, shvativši opasnost, više nije napuštao Rusiju. 12007. Vjeruje se da je tada skovan plan za njegovo uhićenje. Američki agenti pretvarali su se da su kolumbijski pobunjenici. S njima se sastao u Bankoku, gdje se osjećao sigurnim.

12010. Viktor But je izručen SAD-u.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 09:22