Premijeri Poljske, Češke i Slovenije stigli su u utorak u Kijev kako bi pokazali potporu ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskiju koji ih je obavijestio o tijeku rata s Rusijom, nakon invazije na njegovu zemlju 24. veljače.
Mateusz Morawiecki, Peter Fiala i Janez Janša koji su u ukrajinsku prijestolnicu stigli vlakom, prvi su strani lideri koji su posjetili Kijev nakon početka ruske invazije.
"Vaš posjet Kijevu u ovo teško vrijeme za Ukrajinu snažan je znak potpore. Doista nam to puno znači", napisao je Zelenski online. Guardian javlja kako je kasnije Zelenski novinarima rekao: "S ovakvim saveznicima pobijedit ćemo u ovom ratu".
Kratka snimka koju je objavio njegov ured prikazuje Zelenskog koji razgovara s Morawieckim, Fialom i Janšom.
Na tim je razgovorima bio i zamjenik poljskog premijera Jaroslaw Kaczynski, vođa vladajuće stranke Pravo i pravda, kojega se doživljava kao glavnog donositelja odluka u zemlji.
U ruskim napadima na Kijev u utorak poginulo je najmanje četvero ljudi, objavile su vlasti, dok ruske snage stežu obruč oko grada koji je uveo u utorak navečer 35-satni policijski sat. Grad je, prema ranijim izvješćima, u očekivanju ruske ofenzive pretvoren u pravu tvrđavu.
"Upravo ovdje, u ratom pogođenom Kijevu, piše se povijest. Upravo ovdje, bori se sloboda protiv svijeta tiranije. Upravo ovdje budućnost svih nas visi o koncu", napisao je Morawiecki na Twitteru.
Ukrajinski premijer Denis Šmigal pozdravio je "hrabrost pravih prijatelja" i dodao da će se razgovarati o potpori Ukrajini i daljnjim sankcijama.
Fiala je rekao da je odluka o posjetu Kijevu donesena u konzultacijama s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom i Europske komisije Ursulom von der Leyen.
Ideja o posjetu rođena je na samitu EU-a u Versaillesu prošli tjedan. Ipak, kako naglašavaju neki europski izvori, ne postoji "formalni mandat" koji je dan trojici premijera od Bruxellesa.
BBC, pak, navodi kako su tri premijera krenula na dugačak i vrlo opasan put kako bi iz Poljske stigli u ukrajinsku prijestolnicu. Ističu kako su u Kijev stigli u utorak, u vrijeme policijskog sata u trajanju od 35 sati, a europski čelnici upozoravali su ih da je to vrlo rizično. No, navodi se kako se je to bila ideja poljskog premijera. Da je putovanje bilo rizično priznao je i zamjenik ministra vanjskih poslova Marcin Przydacz, no rekao je da je poduhvat bio vrijedan toga kao i da su Rusima najavili posjet.
Vlakom su odlučili putovati zato što bi poljski vojni zrakoplov koji bi ih prevozio u ruskim očima mogao biti smatran prijetnjom ili provokacijom. Kako javlja BBC, do kraja nije bilo izvjesno hoće li se istim prijevoznim sredstvom moći vratiti u Varšavu. Podsjećaju da je Ukrajina u više navrata od NATO-a bezuspješno tražila zabranu svih letova iznad Ukrajine. Zelenski je na sastanku istaknuo kako Ukrajinci ne razumiju zašto ih NATO ne želi primiti u svoje članstvo.
- Godinama slušamo kako su nam vrata otvorena, ali istovremeno slušamo i kako se ne možemo pridružiti. To je istina i ljudi to moraju razumjeti - kazao je.
U delegaciji trojice premijera bio je i poljski vicepremijer, predsjednik vladajuće poljske Stranke zakona i pravde, Jaroslaw Kaczynski. Poljski dužnosnici podsjetili su da je njegov pokojni brat blizanac i bivši poljski predsjednik Lech također svojedobno, još 2008., odvažno krenuo na opasan put u trenutku kada je Rusija izvršila invaziju na Gruziju.
Sva tri europska lidera složila su se u poruci potpore Ukrajini. Slovenski premijer rekao je kako EU mora poslati snažnu poruku, te kako se nada da će Ukrajina uskoro ući u EU. Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavsky zaključio je kako je posjet snažna i važna gesta podrške i solidarnosti sa Ukrajinom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....