Kad je zakoračio na pozornicu skupa u Pennsylvaniji, Donald Trump osjećao se sigurno. Kako i ne bi kad se nalazio pred tisućama svojih pristaša, zaštićen agentima Tajne službe koji ga prate kamo god ide. Kao bivši predsjednik SAD-a, Trump, bivša prva dama i njihova djeca (u dobi od 15 godina) imaju pravo na doživotnu zaštitu, prema zakonu iz 1965. godine.
No, ono što Trumpa razlikuje od ostalih bivših predsjednika jest činjenica da je ujedno i aktualni predsjednički kandidat, što otvara diskusiju o tome ima li dovoljnu zaštitu na događanjima koja posjećuje velik broj ljudi. Trumpov stožer navodno je prije tražio dodatnu zaštitu od Kongresa, ali njihov je zahtjev odbijen.
Nakon pucnjave na predizbornom skupu u Butleru mnogi su uprli prstom u Tajnu službu, optuživši je za propuste. Neki tvrde da su snajperisti Tajne službe, koji su naposljetku eliminirali napadača na Trumpa, trebali bolje odraditi posao. Naime, jedan svjedok pucnjave za BBC je ispričao da je vidio napadača na krovu obližnje zgrade i pokušao signalizirati snajperistima, ali čini se da je napadač bio izvan njihova vidnog polja zbog čega postoji sumnja da slabe točke nisu bile dovoljno dobro pokrivene.
Bez obzira na to održavaju li se na otvorenom, kao u Butleru, ili u zatvorenom prostoru, na Trumpovim skupovima okupljaju se tisuće ljudi. Novinari i pristaše dolaze nekoliko sati ranije i prolaze kroz detektor metala, a naoružani zaštitari pretražuju im torbe i provjeravaju nalaze li se na popisu sudionika.
Iza podija na kojem se Trump obraća publici obično stoji određeni broj ljudi, koji prolaze dodatnu provjeru radi utvrđivanje kriminalne prošlosti. Prije početka događaja mjesto se pretražuje zbog bombi ili drugih prijetnji, postavljaju se barijere na cesti radi kontrole pristupa vozila i ljudi, a Trump uvijek dolazi u povorci automobila s pratnjom.
Pojedini bivši agenti Tajne službe staju u obranu svojih kolega, upozoravajući da je nemoguće eliminirati svaku potencijalnu prijetnju na skupu koji se održava na otvorenom. Na svakom takvom mitingu postavlja se pitanje koliko daleko trebaju ići da osiguraju vanjski perimetar jer čak i ako su provjerili sve visoke položaje i krovove zgrada prije početka, moguće je da će se netko naknadno popeti i pokušati izvesti svoj plan.
Činjenica je da civili u SAD-u mogu legalno posjedovati oružje koje doseže nekoliko stotina metara. Primjerice, poluautomatska puška iz koje je pucao napadač na Trumpa može pogoditi mete udaljene 183 metra, a Trump se nalazio oko 135 metara od mjesta na kojem je strijelac pronađen mrtav.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....