Donald Trump tvrdi da su ga pokrali. Da je on pobjednik ako se broje 'legalni' glasovi. Da prevagu Bidenu odnose 'nelegalni' glasovi. Da brojanje treba zaustaviti. I da konačnu odluku treba donijeti Vrhovni sud SAD-a, piše Slobodna Dalmacija.
U petak prijepodne po srednjoeuropskom vremenu dogodilo se nešto što je, kao kulu od karata, srušilo čitavu Trumpovu teoriju o krađi glasova. U Georgiji je kandidat Demokrata Joe Biden prešao u vodstvo. Tijesno - jer razlika je manja od tisuću glasova - ali ipak vodstvo.
A Georgija, podsjetimo, nije Pennsylvanija. Tu kompletnu infrastrukturu vlasti kontroliraju Trumpovi Republikanci. To je jedna od najtvrđih 'crvenih' utvrda. U njoj krađa glasova kontra kandidata Republikanske stranke naprosto nije moguća.
Bez obzira tko na kraju pobijedio na izborima u ovoj južnoj republikanskoj utvrdi, Georgia jasno pokazuje da ovdje nije riječ o krađi glasova. Nego o njihovom brojanju. U Georgiji su Bidenu prevagu donijeli glasovi iz Atlante. Kao i u nizu drugih država u kojima su birači u velikim urbanim sredinama glasove većinom dali vremešnom Demokratu koji je izazvao Trumpa.
Prije izbora nitko - ni Demokrati ni Republikanci – nisu vjerovali da bi Georgija mogla postati poprište tijesne izborne bitke. I prometnuti se u tzv. battleground state. Demokrati su, doduše, vidjeli određenu šansu. Ne možda za pobjedu, ali za ostvarivanje što boljeg rezultata, pa i vjetar u leđa svojem kandidatu za Senat svakako.
U toj saveznoj državi broj Afroamerikanaca konstantno raste. A obzirom na česte Trumpove twittove usmjerene upravo protiv njih, Demokrati su odlučili u Georgiji pokupiti što je moguće više glasova. U samom finišu kampanje tamo je otišla kandidatkinja za potpredsjednicu Kamala Harris. A u Atlanti je za Bidena agitirao i bivši predsjednik Barrack Obama.
Što se, čini se - isplatilo, piše Slobodna Dalmacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....