Marcy Borders imala je 28 godina i tek mjesec dana staža u Bank of America kad je zrakoplov udario u sjevernu zgradu World Trade Centera u New Yorku u kojem je radila. Slika lijepe mlade žene prekrivene pepelom kako izlazi iz ruševina WTC-a jedna je od amblematskih fotografija kojom je u pamćenje mnogih utisnut napad na WTC 11. rujna 2001. koji je promijenio naš svijet. Svi svjetski mediji u srijedu su ponovo objavili fotografije Marcy Borders, objavljujući vijest o smrti “Dust Lady”, žene prekrivene pepelom koja je bila među onima koji su preživjeli obrušavanje zrakoplova na nebodere WTC-a.
Zgrada se zaljuljala
Marcy Borders (42) preminula je od raka želuca koji je, kako je vjerovala, dobila kao posljedicu onoga što je preživjela 11. rujna. Rođak John Borders napisao je da je preminula od zaraze kojom se inficirala 11. rujna. Nakon što je izgubila toliko puno prijatelja, kolega i suradnika tog tragičnog dana i nakon njega, patnja iz prošlosti našla je načina da izađe na površinu, napisao je Borders na Facebooku.
Marcy je u rujnu 2001. bila mlada zaposlenica Bank of America i radila na 81. katu sjeverne kule. Nakon što je zrakoplov American Airlinesa udario u neboder, zgrada se zaljuljala. Šef im je naložio da ostanu sjediti za svojim stolom. Spasilo ju je to što ga nije poslušala: pobjegla je iz zgrade koja će postati grob tisućama ljudi. Dokopala se tla, a nepoznati muškarac ubacio ju je u predvorje druge zgrade u trenutku kad se sjeverni toranj WTC-a srušio. Tada je napravljena snimka koja će obići svijet.
Rat protiv terorizma
“Stotine ljudi pokušavale su se izvući. Stepenište je bilo teško oštećeno i bila sam uvjerena da ćemo umrijeti. Bila sam presretna kad sam se konačno dokopala tla. Tamo je bilo puno ozlijeđenih, previše toga za jednog čovjeka”, ispričala je kasnije. Vidjela je ljude oblivene krvlju, teške ozljede. To što je vidjela bilo je prestrašno, mislila je da će već od toga umrijeti.
Djevojka iz New Jerseya teško je podnijela tragediju nakon koje će Amerika ući u rat protiv terorizma, koji će zaljuljati čitav svijet, uništavajući države i stotine tisuća života. I njen je život bio uništen. The New York Post piše da je nakon 11. rujna pala u tešku depresiju, koju je dodatno otežavala ovisnost o cracku.
Najmoćnije fotografije
Prije tri godine dala je izjavu za taj list. “Ima gotovo 10 godina a da nisam ni dana radila, moj život je u totalnom neredu”, bila je iskrena. Svaki put kad bi vidjela avion, preplavila bi je panika. Zbog problema s ovisnošću izgubila je starateljstvo nad svoje dvoje djece, ali ih je dobila natrag nakon što je 2011. otišla na liječenje. Sada je njena kćer Noelle rekla da će majka zauvijek ostati njen heroj.
U studenome prošle godine Marcy je dala intervju za The Jersey Journal, u kojem je ispričala da joj je dijagnosticiran rak. Prošla je zračenje i kemoterapiju ovog ljeta, nova operacija bila joj je zakazana za prosinac. Novinarima je ispričala kako i dalje ne može izbiti iz glave 11. rujna. “Stalno se pitam, je li mi ta stvar probudila ćelije raka?” prenijela je u intervjuu.
- Definitivno vjerujem da je tako, zato što nikad prije nisam bila bolesna. Nemam visoki tlak, kolesterol ili dijabetes - ispričala je. Marcy nije znala da ju je fotograf snimio prekrivenu pepelom nebodera u plamenu dok je nije nazvala majka i rekla joj da ju je prepoznala u novinama. Time Magazin ju je objavio među 25 najmoćnije fotografije, Marina Florance po njoj je skladala pjesmu “The Tale of Marcy Borders”.
Foto: Stan Honda / AFP
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....