Predsjednik HDZ BiH Dragan Čović uvjeren je kako s koalicijskim partnerima u državnoj vlasti do kraja siječnja može postići dogovor o cjelovitim izmjenama izbornog zakona BiH pa smatra kako stoga nema potrebe za intervencijom visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je i najavio takvu mogućnost.
U intervjuu za bosanskohercegovačko izdanje Večernjeg lista od subote Čović je ustvrdio kako postoji spremnost parlamentarne većine da pripremi novi izborni zakon te da ga do kraja siječnja pošalje u parlamentarnu proceduru.
"Imamo jasnu većinu u oba doma (parlamenta BiH). Idemo na tome raditi intenzivno i mislim da ćemo do kraja siječnja sve završiti", izjavio je Čović pojašnjavajući kako je ključ u dogovoru HDZ BiH i tri stranke koje čine bošnjačko-građanski blok unutar vladajuće koalicije.
Visoki predstavnik Schmidt je pak 19. prosinca pozvao vlasti u BiH da brzo usvoje izmjene izbornog zakona, a ukoliko to ne bi bio slučaj najavio je kako će koristiti svoje ovlasti i sam nametnuti potrebna rješenja.
Zastupnički dom parlamenta BiH u petak je na prijedlog oporbene Stranke demokratske akcije (SDA) usvojio prijedlog tehničkih izmjena izbornog zakona s obrazloženjem kako će se time učvrstiti integritet izbornog procesa.
Izmjene se odnose uglavnom na uvođenje novih tehnologija pri glasanju i obradi rezultata, kao i na definiranje uloge Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) i lokalnih biračkih odbora.
Prijedlog SDA u Zastupničkom je domu dobio i potporu stranaka "trojke", no iz različitih razloga protiv su bili zastupnici iz HDZ BiH i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSN) Milorada Dodika.
Izmjene bi morao odobriti i Dom naroda parlamenta BiH, a tamo HDZ BiH i SNSD imaju kontrolne pakete u klubovima Hrvata odnosno Srba pa je izvjesno kako će SDA-ove izmjene ostati bez potrebne konačne potvrde.
Čović sada pojašnjava kako su za njegovu stranku neprihvatljive takve djelomične izmjene jer se izborni zakon mora poboljšati iz temelja, a prije svega riješiti problem legitimnog predstavljanja konstitutivnih naroda, posebice kod izbora članova Predsjedništva BiH.
"Nema veće ugroze integriteta izbornog procesa od ovog lažnog predstavljanja koje imamo danas u instituciji hrvatskog člana Predsjedništva BiH", kazao je Čović aludirajući na način na koji je u državni vrh po četvrti put izabran Željko Komšić.
Donošenje takvih izmjena izbornog zakona smatra najvažnijom zadaćom i bitnom pretpostavkom da Europsko vijeće u ožujku naredne godine donese odluku o otvaranju pristupnih pregovora s BiH.
"Ako mi unutar Federacije BiH nađemo kvalitetno rješenje za izborni zakon, legitimno predstavljanje, ulogu SIP-a i tehničke preinake, sve smo riješili", zaključio je Čović.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....