MAKSIM ŠUGALEJ

U filmovima su ga prikazivali kao mačo grubijana, jeo je dokumente da ne dođu do suda: Kad je ‘pao‘ uslijedio je neočekivani preokret

Šugalej je u raznim afričkim zemljama radio promoviranju režima koji su slizani s Wagnerom

Maksim Šugalej (desno)

 Gavriil Grigorov/TASS/Profimedia

Maksim Šugalej, ruski "sociolog", a zapravo propagandist koji je odigrao važnu ulogu u širenju ruskog utjecaja u Africi, uhićen je u rujnu u Čadu. Svojevremeno suradnik plaćeničke vojske Wagner i protagonist ruskih režimskih akcijskih trilera koje je navodno financirao pokojni šef Wagnera Jevgenij Prigožin, uhićen je s drugim ruskim operativcima Samerom Suejfanom i E.-om Carjovim. Nije poznato zbog čega su završili u pritvoru, a iz njega su pušteni u studenom. Potvrdila je to ruska ambasada u Čadu, BBC.

Europska unija sankcionirala je Šugaleja 2023. jer ga drži odgovornim za promoviranje Wagnera u nekoliko afričkih zemalja. EU smatra da ga je promovirao pomoću dezinformacija. Sankcionirala ga je i Ukrajina.

Šugaleja se od 2010. godine naovamo povezuje s Prigožinom, nekoć bliskim suradnikom ruskog predsjednika Vladimira Putin koji je poginuo u sumnjivoj eksploziji zrakoplova. Iako je propagandist veze s Prigožinom redovito odbacivao, šira ga je javnost bolje upoznala kada je sredinom 2019. uhićen u Libiji. Bio je tada optužen za špijunažu i petljanje u libijske izbore. Tvrdilo se da je to radio u Prigožinovo ime. Ovaj ga je bio zadužio za prikupljanje informacija i osmišljavanje predizborne kampanje Seifa al-Islama Gadafija, sina bivšeg libijskog čelnika Muamera Gadafija. Kad se Šugalej nakon te akcije vratio u Rusiju, Prigožin je rekao da mu je za svaki mjesec koji je proveo u pritvoru - njih 18 - isplatio milijun rubalja (ukupno mu je dao oko 158 tisuća eura).

image

Jevgenij Prigožin (fotografija je nastala 22. kolovoza 2023.)

HANDOUT/TELEGRAM/@ razgruzka_vagnera/AFP

Šugalejeve su aktivnosti adaptirane u tri akcijska TV filma u kojima ga je igrao ruski glumac Kiril Poljuhin. Ti su filmovi veličali režim Wagnerova tadašnjeg saveznika Kalife Haftara i normalizirati ruske aktivnosti u Africi. Oslanjali su se na estetiku filmova o britanskom špijunu Jamesu Bondu i serijal akcijskih filmova "Nemoguća misija". Šugalej je u njima prikazan kao agilni mačo grubijan koji se nikad nije slamao pod pritiskom i koji nikada nije odavao ruske tajne.

Dok su njegovi recentniji podvizi u Africi zasigurno napuhani, BBC piše da to ne znači da zaista nije sudjelovao u nekim nevjerojatnim akcijama.

BBC piše da je Šugalej bio član grupe ruskih operativaca koji su uhvaćeni dok su kandidatima na predsjedničkim izborima u Madagaskaru nosili aktovke pune novca. Prije nego što je počeo rondati po Africi, Šugalej je bio politički konzultant. Bio je aktivan za vrijeme izbora za gradsko vijeće Sankt-Peterburga koji su se održali 2002. godine. Povijest pamti da je tada tijekom sastanka državnog izbornog povjerenstva pojeo nekoliko dokumenata kako isti ne bi bili predani sudu.

Dok je surađivao s Prigožinom, bio je čelnik Zaklade za zaštitu nacionalnih vrijednosti, Wagneru naklonjene organizacije i tvrtke za odnose s javnošću. Neslužbeno, u raznim je afričkim zemljama radio na promoviranju režima koji su slizani s Wagnerom. Kad bi ti režimi došli na vlast, Šugalej je radio na tome na njoj i ostanu. Da bi napravio mjesta za ruski utjecaj, propagandist je aktivno smanjivao francuski.

Kad je Prigožin poginuo, ruski je vojni establišment Wagner uzeo pod svoje. S druge strane, Prigožinovo je medijsko carstvo propalo.

BBC piše da je nemoguće reći koliko je Šugalej potentan operativac. Neki stručnjaci smatraju da je još uvijek prilično utjecajan. Danas više ne skriva svoju povezanost s Prigožinom. Na svom kanalu na komunikacijskoj platformi Telegram redovito objavljuje posvete Prigožinu i Wagnerove promotivne materijale. Međutim, ako se ne računaju njegovo uhićenje u Čadu i putovanje u Angolu, nemoguće je reći čime se točno bavi.

Čad nikad nije rekao zašto je Šugalej uhićen, a BBC tvrdi da postoje teorije da je Francuska zaslužna za njegovo uhićenje u Čadu. Rusija, međutim, tvrdi da utjecaj Zapada u Čadu pada. Iako je Čad nedavno potpisao neke poslovne ugovore s Rusijom, u njemu se još uvijek nalaze francuski vojnici. Ruskih vojnika u Čadu naoko nema. Neki tvrde da predsjednik Čada Mahamat Déby uspješno eksploatira napetost na relaciji Rusija-Zapad.

Rusija se već utaborila u Nigeru i Srednjoafričkoj Republici, zemlje istočno i zapadno od Čada. Ako ga uspije uvući u svoju sferu interesa, tada će područje njezinog utjecaja u Sahelu prostirati na više od 2,5 milijuna kvadratnih kilometara.

Američki obavještajci tvrde da je Wagner navodno planirao atentat Débyja, ali da ga na koncu nije pokušao ubiti. Neki stručnjaci smatraju da je zato Šugalej uhićen.

Zaklada za zaštitu nacionalnih vrijednosti tvrdi da Šugalej nije Wagnerov špijun te da o njegovim aktivnostima u Africi ne zna ništa. Rekla je da o ranijim Wagnerovim aktivnostima zna samo općenite podatke.

Analitičari kažu da proruski sadržaji i dezinformacije naveliko kolaju Afrikom. Šugalej povremeno na Telegramu objavljuje video snimke sebe u raznim afričkim zemljama. Stručnjaci kažu da su neki od videa koje Rusija distribuira u Africi vrlo teatralni i bajkoviti - medvjed trči po svijetu kako bi lava obranio od hijena - ali da ih tamošnje stanovništvo shvaća kao šale.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:16