ZASTRAŠUJUĆI TREND

U New Yorku im se prijeti smrću, mržnja raste i u Kini, u Parizu se zatvaraju u kuće: ‘Boje se...‘

Zabrinjava što samo trećina stanovništva porast te histerije smatra ozbiljnim problemom

Prosvjed za Palestinu u New Yorku

 Spencer Platt/Getty Images Via Afp

Antisemitizam bilježi porast u cijelom svijetu, a zabrinutost postoji i zbog islamofobije. Proteklih je dana zabilježeno nekoliko ozbiljnih incidenata vezanih uz napade na Židove. Jedan od ozbiljnijih dogodio se na aerodromu u Dagestanu, pretežno muslimanskog kavkaskoj republici, gdje je snimljeno kako gomila, uzvikujući antisemitske parole trči po zračnoj luci navodno tražeći putnike s leta pristiglog iz Tel Aviva.

Ruska agencija za zračni promet objavila je nakon incidenta da je situacija pod kontrolom, a Izrael je prozvao Rusiju da "zaštiti sve građane i sve Židove" u cijeloj Federaciji. Dio bijesne gomile okupirao je aerodromsku pistu u potrazi za avionom, a državne agencije objavile su da je aerodrom zatvoren i da će tako neko vrijeme i ostati. Lokalni ministar unutarnjih poslova objavio je da je 60-ak osoba pritvoreno. Navodno su izvan aerodroma zaustavljeni automobili u lovu na osobe s izraelskom putovnicom.

Ovaj incident samo je jedan od primjera kako se sukob na Bliskom istoku, koji ne pokazuje znakove smirivanja, prelijeva i postaje opasno političko i društveno pitanje diljem svijeta.

Zabrinutost

Stanje u Gazi, zbog izraelske operacije uništenja militantne skupine Hamas, postaje sve teže za tamošnje civilno stanovništvo, a pristaše sukobljenih strana postaju sve radikalniji.

Brojni europski političari izrazili su zabrinutost zbog porasta antisemitizma, a pridružili su im se i američki dužnosnici. "Židovi diljem svijeta ne smiju se smatrati odgovornima za riječi i poteze izraelske ili bilo koje druge vlade", poručila je Deborah Lipstadt, američka posebna izaslanica za nadzor i borbu protiv terorizma. Zbog antisemitskih tenzija na sveučilištu Cornell u saveznoj državi New York od nedjelje je policija.

Čuvaju tamošnji centar za židovstvo nakon niza prijetnji smrću židovskim studentima te poziva da se zgrada, u kojoj neki studenti žive, razori. Zidovi u kampusu osvanuli su s grafitima protiv Židova i IDF-a. Međutim, Cornell nije jedini. Neka američka sveučilišta postala su žarišta prosvjeda protiv Izraela, ali i vrlo ekstremnih kampanja u kojima neki sudionici pozivaju na "rezanje grkljana Židovima".

Zbog toga su privatni donatori zaprijetili ukidanjem donacija. Brojni su i propalestinski skupovi na kojima se uzvikuje pitanje "Koliko ste djece danas ubili?".

Ozbiljni incidenti

Broj ozbiljnih incidenata drastično raste. "Antisemitizam je tip rasizma duboko usađen u europsko društvo i predstavlja egzistencijalnu prijetnju židovskim zajednicama u Europi, baš kao i temeljnim ciljevima EU", poručio je Michael O‘Flaherty, šef Europske agencije za temeljna prava.

Koliko je situacija napeta kada je riječ o europskim židovskim zajednicama, pokazuje atmosfera u tzv. Malom Jeruzalemu, dijelu općine Sarcelles, sjevernom predgrađu Pariza. Od 7. listopada, kada je Hamas izveo teroristički napad na izraelske civile, velika židovska zajednica prestala se slobodno kretati zbog straha od odmazde.

Bez ljubavi za život

"Ljudi su u strahu, u stanju šoka, izgubili su ljubav za život", rekao je Alexis Timsit, menadžer lokalne košer pizzerije, za Politico. "Posao je manji za 50 posto, ne ulici nema vreve", dodao je Timsit. Na ulici u toj četvrti neprekidno se na velikom panou vrte vijesti uživo o sukobu u Gazi.

U Francuskoj je, piše Politico, u posljednja tri tjedna zabilježeno antisemitskih incidenata koliko u prethodnih godinu dana. Dokumentirana je 501 prijava, od verbalnih napada do grafita poput onog "ubijanje Židova je dužnost". Francuska je, naime, dom najvećeg broja Židova nakon Izraela i SAD-a. Procjenjuje se da u toj zemlji živi pola milijuna Židova, a još je više muslimanskog stanovništva, među kojima su brojni i Palestinci.

Pojačano se naoružavaju i izraelski Židovi na Zapadnoj obali

Antisemitizam raste i u Kini odakle je najmanje jedna osoba oteta u Hamasovu napadu u Izraelu. Na tzv. "dan mržnje" u samome centru Pekinga ubijen je jedan djelatnik izraelske ambasade u Kini.

Dok kineska vlada zauzima propalestinski stav u ratu koji bjesni, sve je više protuizraelskih komentara u kineskom društvu. Wall Street Journal piše kako je proteklih nekoliko dana na kineskoj društvenoj mreži WeChat vrtoglavo porastao broj komentara ili pretraga koje uključuju ključne riječi poput "protužidovski".

Tenzije su od samog početka jake na Zapadnoj obali, drugom palestinskom teritoriju, gdje je na vlasti Fatah, umjerenija palestinska politička opcija, ali već dulje nepopularna. Sada tamošnji trgovci oružjem prijavljuju porast broja kupljenog oružja te prijava za dozvolu za nošenje oružja i obuke za korištenje.

Židovi na Zapadnoj obali i diljem Izraela pojačano se naoružavaju jer više ne vjeruju da će ih vlada i sigurnosni sustav zaštititi od opasnosti koje prijete. To je područje općenito preplavljeno oružjem, a sada ga zbog straha nabavljaju i oni koji prije nisu o tome razmišljali.

Dosad je u Izraelu na stotinu civila dolazilo 6,7 komada oružja. Po tome su niže na ljestvici World Population Reviewa od Hrvatske.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 05:39