SUKOBLJENE STRANE

U Njemačkoj ključa napetost uoči izbora, jedno pitanje postaje ključno: ‘Spominje se isključivo kao sigurnosni rizik‘

U predizbornoj kampanji CDU i CSU obećavaju ‘temeljni zaokret‘

Počast poginulima u napadu na božićni sajam u Magdeburgu 

 Ralf Hirschberger/Afp

Nakon napada u Magdeburgu, pitanja unutarnje sigurnosti i migracija, koja do tada nisu igrala veću ulogu, probila su se na dnevni red uoči prijevremenih izbora 23. veljače, piše njemački Der Spiegel. O migraciji se sada gotovo isključivo govori kao o potencijalnom ili stvarnom sigurnosnom riziku, a u drugom je planu problem nedostatka radne snage u Njemačkoj, navodi Deutsche Welle. Od 82 milijuna stanovnika Njemačke, gotovo je 14 milijuna stranaca, od kojih 9,5 milijuna dolazi iz zemalja EU.

Pitanje imigracije dodatno je zaoštreno još nerazjašnjenim napadom na božićni sajam u Magdeburgu, gdje je 21. prosinca u naletu automobilom ubijeno pet ljudi, a 200 ih je ozlijeđeno. Napadač je liječnik iz Saudijske Arabije Taleb Al Abdulmohsen koji je u Njemačku došao 2006. Slučaj Magdeburg voda je na mlin krajnje desnoj Alternativi za Njemačku (AfD), ali i ostale su stranke posljednjih godina zaoštrile stav prema nekontroliranoj imigraciji.

Poticanje mržnje

Prema anketama, AfD je drugi s oko 19 posto glasova. AfD-ovci pokušavaju iskoristiti slučaj Magdeburg poticanjem mržnje prema migrantima, bez obzira na to što je napadač bio antiislamist i simpatizer AfD-a. Odgovorile su im druge stranke predbožićnim sporazumom da će se suzdržati od populističkog iskorištavanja slučaja Magdeburg i međusobnih napada. I toga se drže. Najjača stranka, oporbena demokršćanska unija CDU/CSU obećala je mir i tišinu tijekom blagdana.

image

U spomen žrtvama napada na božićni sajam u Magdeburgu

Jens Schlueter/Afp

Mnogo toga oko slučaja Magdeburg je nejasno, zašto je liječnik poznat po antiislamskim i antiimigrantskim izjavama izveo takav napad. Zašto sigurnosne službe nisu ozbiljno shvatile upozorenja vlasti Saudijske Arabije? Političari su odlučili pričekati što će proizaći iz izvanredne sjednice Odbora za unutarnje poslove Bundestaga 30. prosinca.

Ne računajući AfD, veće stranke udružile su se protiv populizma: Socijaldemokratska stranka (SPD), CDU, CSU. Zeleni, Liberali (FDP) i Ljevica potpisale su sporazum da će se suprotstaviti ekstremističkim izjavama i suzdržati se od dezinformacija, izbjegavat će omalovažavanje i osobne napade na protukandidate, predizborne rasprave moraju biti pune poštovanja. Neće biti suradnje s AfD-om ni sa strankama koje ne prihvaćaju temeljni demokratski poredak, objavljeno je u nedjelju.

Suzdržani Merz

Spiegel piše kako je šef CDU-a Friedrich Merz vidljivo suzdržano reagirao na napad u Magdeburgu: prema kancelaru Olafu Scholzu (SPD) nije se ponašao kao prema protukandidatu, nego su to bila dva demokrata koja znaju da moraju biti zajedno u ovoj situaciji. Stravičan čin u Magdeburgu ne uklapa se u dosad poznati obrazac. "Nas političare to obvezuje da zastanemo i samo na temelju pouzdanih informacija procijenimo ono što se dogodilo", istaknuo je Merz.

image

U spomen žrtvama napada na božićni sajam u Magdeburgu

Jens Schlueter/Afp

Na stranačkim sastancima prije Božića postignuta je široka suglasnost da Unija CDU/CSU treba tretirati Magdeburg primarno kao unutarnji sigurnosni problem, a ne kao migracijsko pitanje, koliko god to AfD pokušavao. Demokršćani već dugo traže veće ovlasti policije i sigurnosnih tijela.

No, pitanje migracije se probija. Uoči Božića šef zastupničkog kluba CDU/CSU Thorsten Frei istupio je s idejom da se pravo migranata na ostanak poveže ne s time imaju li posao, nego kolika im je plaća. Mogli bi ostati ako zarađuju dovoljno da dobiju mirovinu iznad osnovne starosne mirovine.

Odbijanje na granici

U predizbornoj kampanji CDU i CSU obećavaju "temeljni zaokret" u migracijskoj politici, prenosi Frankfurter Rundschau. Kako se priljev imigranata više ne može kontrolirati, zalažu se za dosljedno odbijanje ljudi na njemačkim granicama. Odobravanje azila i deportacije morali bi se odvijati brže, pa i u Siriju i Afganistan. Demokršćani žele ukinuti mogućnost da svaki imigrant ima pravo nakon nekog vremena u zemlju dovesti članove obitelji, piše Berliner Morgenpost. Onima kojima je odbijen azil treba dati minimum po principu "krevet, kruh i sapun". Demokršćani bi htjeli da se zahtjevi za azil podnose ne u Njemačkoj, nego u nekoj sigurnoj zemlji izvan EU. Istodobno bi savezna agencija za imigraciju osigurala dolazak stranih kvalificiranih radnika i olakšala im proces od izdavanja viza do zapošljavanja.

image

Lider CDU-a Friedrich Merz i bavarski premijer i lider CSU-a Markus Soeder

John Macdougall/Afp

Socijaldemokrati poručuju da je Njemačka zbog starenja stanovništva ovisna o imigraciji, no priznaju da useljavanje iz "azilanskih i izbjegličkih razloga" predstavlja "velike izazove". Svatko tko se integrira, radi i nije kažnjavan, treba imati pravo na život u Njemačkoj, poručuje SPD. Oni su protiv prebacivanja procesa odobravanja azila izvan EU.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. siječanj 2025 20:08