UŽAS

Ugledni POLITICO: ‘Europa ostaje bez heroina do kraja 2024. godine! I to je najgora moguća vijest...‘

U SAD-u su lijekovi protiv bolova ustupili mjesto heroinu, a heroin sintetičkim opioidima, što se upravo ono što se sada primjećuje i u Europi

Ilustrativna fotografija

 Jochen Tack/alamy/profimedia/Jochen Tack/alamy/profimedia

Vrlo potentna obitelj sintetičkih opioida koji se masovno proizvode u Kini prelazi s Baltika u zapadnu Europu, prodirući na tržište heroina, masovno ubijajući ljude, upozorila je europska uprava za droge, a prenosi ugledni POLITICO.

Tzv. droga nitazen odgovorna je za nagli porast smrtnih slučajeva u Estoniji i Latviji prošle godine, a isto se sada događa u Francuskoj i Irskoj.

Stotinu je puta jača od heorin, a jača je čak i od fentanila. Krivo se prodaje kao ulični heroin, navodi se u EU izvješću o drogama za 2024. Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA).

Na gradske ulice je došao iznenada, a sve je rezultiralo mnogobrojnim trovanjima u vrlo kratkom razdoblju, stoji nadalje u izvješću.

Proizvedeni u Kini, nitazeni su već nekoliko godina na radaru agencija za provođenje zakona. Opioidna kriza uu razmjerima u kojima se viđa u Sjedinjenim Državama, na sreću je zasad daleko od Europe, no brojni su dužnosnici itekako zabrinuti. Naime, u SAD-u su lijekovi protiv bolova ustupili mjesto heroinu, a heroin sintetičkim opioidima, što se upravo ono što se sada primjećuje i u Europi. To je posebno zabrinjavajuće s obzirom na prijeteću mogućnost heroinske suše. U travnju 2022. talibani su zabranili sav uzgoj opijuma i preradu heroina u Afganistanu, uništivši 95 posto afganistanske proizvodnje.

S obzirom na to da ta zemlja čini devet desetina svjetske ponude, to znači da europski korisnici heroina troše svoj put kroz ograničene zalihe.

"Bilo bi mudro pripremiti se za moguću nestašicu heroina krajem 2024. godine ili 2025.", predviđa EMCDDA.

Iako je agencija rekla da je prerano utvrditi hoće li smanjenje dostupnosti heroina dovesti do većeg tržišta sintetičkih opioida, zemlje EU-a bi svejedno trebale proširiti pristup liječenju, potaknuti programe zamjene igala i napraviti zalihe lijeka protiv opioida naloksona kako bi se suzbile predoziranja, stoji u izvješću.

Te bi mjere također pomogle u rješavanju druge narkotičke tempirane bombe: transformacije kokaina u robu za široku potrošnju, zaključuje POLITICO.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
03. studeni 2024 16:30