AUTOCESTA SMRTI

Ukrajinci odveli novinare na zloglasnu cestu E-40, prizori su jezivi: ‘Ako ovo nije ratni zločin...‘

Nakon odlaska ruske vojske, ekipa BBC-a provezla se autocestom izvan Kijeva, prekrivenom leševima i uništenim vozilima

Autocesta E40

 Global Media Group/Ddp Usa/Profimedia

Snimka ruskih vojnika koji na autocesti nedaleko Kijeva pucaju u čovjeka s rukama podignutima u zrak u znak predaje, nastala početkom ožujka, proširila se svijetom.

Sada, kad su ruske snage protjerane iz tog područja, BBC-jev reporter Jeremy Bowen dobio je priliku vidjeti zastrašujuće posljednice te kratkotrajne ruske okupacije.

'Prebrojali smo 13 tijela na tom košmarnom, nešto manje od 200 metara dugom potezu autoceste između Mrije i Mile, dvaju sela čija imena na ukrajinskom jeziku znače San i Draga.

Dvoje ubijenih, potvrđeno je, ukrajinski su civili koje su ubili Rusi. Drugi još nisu identificirani - leže tamo gdje su ubijeni - no samo dva tijela su na sebi imala prepoznatljive ukrajinske vojne uniforme.

BBC-jev tim je mogao proći tom dionicom autoceste E-40 koja vodi prema Kijevu jer su ukrajinske snage taj sektor oslobodile kojih 10-ak sati ranije.

Znaci borbe i žestokog granatiranja su posvuda. Benzinska stanica i hotel koji je prije bio poznat po svojem spa centru i restoranu, sada su u ruševinama. Rupe od granata i krateri prošarali su oba kolnička traka.

Ukrajinski vojnici koji su mijenjali gumu u ruševinama jedne garaže uz cestu, kazali su da su Rusi udaljeni neka četiri kilometra te da su rano ujutro povukli svoje ljudstvo i oklopnjake nakon teških borbi koje su trajale nekoliko dana.

Ostavljena u srcu te pustoši, leže tijela poginulih dok se gomilaju pitanja o tome tko su ti ljudi i kako su poginuli.

Neki su odgovori već poznati, poput onih o paru kojeg su 7. ožujka ubili ruski vojnici i ostavili ih da trule u polju. Njihov šrapneilima izrešetan automobil leži pokraj ceste nedaleko izgorene benzinske stanice. Pokraj su i izgoreni ljudski ostaci na kojima se jedva razaznaje da je to nekada bio čovjek. Na ruci leša još uvijek je vjenčani prsten. U olupini automobila je ono što je ostalo od izgorenog tijela žene. Usta su joj otvorena kao u vrisku.

Njihovu smrt snimio je 7. ožujka ukrajinski dron kojim je upravljala jedinica Teritorijalne obrane Bugatti. Jedinica je objavila video, kojeg su potom podijelile brojne medijske kuće širom svijeta. Video je izazvao sablazan jer je prikazao hladnokrvno ubojstvo čovjeka koji je, u klasičnoj gesti predaje, podigao ruke u zrak kako bi pokazao da je bezopasan.

Tijela pripadaju Maksimu Jovenku i njegovoj supruzi Ksjeni. Oni su bili u konvoju od deset civilnih automobila koji su pokušali pobjeći Rusima i stići do Kijeva.

Dok su se vozili autocestom, primijetili su u travi ruski tenk ukopan uz cestu. U videu koji je snimio dron jasno se vidi da je obilježen slovom 'V' što je jedna od oznaka kojom se služe ruske snage. Ostali su se automobili brzo okrenuli i pobjegli, no Maksimov auto se zaustavio najvjerojatnije jer je bio pogođen.

Čim se auto zaustavio, Maksim je izašao iz auta i podignuo ruke u zrak. Za samo nekoliko sekundi su ga upucali. Njegova je žena ubijena u autu. S njima su bili i njihov šestogodišnji sin i starija majka jednog od Maksimovih prijatelja. Oni su preživjeli i kasnije su ih pustile ruske snage.

Pronađeni su kako hodaju cestom, a žena je kazala kako je Maksim u trenutku kad je ubijen, vikao da je s njima dijete. Oboje preživjelih su sada na sigurnom, kazala je Bugatti jedinica, ali su duboko traumatizirani.

Automobil je potpuno izgorio, no nije gorio u trenutku napada. Jedna od hipoteza je da su ga kasnije zapalili ruski vojnici kako bi prikrili dokaze o onome što su napravili. Bugatti jedinica je snimku sa svojega drona predala ukrajinskim vlastima i Metropolitan policiji u Londonu.

Na potezu od nekoliko stotina metara još je nekoliko izgorenih vozila i mrtvih tijela. Nema snimaka koje bi pokazale što im se dogodilo. Jedna od najvjerojatnijih pretpostavki je da su ih pogodili tenkovi ili ubili ruski vojnici.

I ta su druga tijela pokušali uništiti. Neka su ostavljena da trunu na mjestu pogibije. No neka tijela su nabacana na gomilu i prekrivena gumama. Nagorena odjeća znak je da su tijela pokušali zapaliti. Gume gore pa su poslagane uokolo vjerojatno da potaknu vatru.

image

Cesta nedaleko Kijeva

Ronaldo Schemidt/AFP

Mjesto na kojem je bio ukopan tenk, ima jasno vidljiv vatreni luk preko područja gdje leži 13 tijela. Tenk je nestao, ali je njegova posada ostavila iza sebe rezne ostatke, uključujući terenske obroke ruske vojske. U šumi u blizini je bar još jedan tenk, koji je izgorio nakon što je pogođen protutenkovskom raketom.

Ukrajinski vojnik pokazuje novčanik koji je pronašao u jednom tenku. U njemu su ruski identifikacijski dokumenti, novčanice u ruskoj valuti rublji te nešto bjeloruskih novčića. Najveći proboj prema Kijevu napravili su osvajači koji su u Ukrajinu ušli preko granice Bjelorusije, saveznice Moskve.

Nedaleko razorenog tenka su ostaci neurednog vojnog kampa s rovovima, stolcima i dugim stolom zatrpanim ostacima jela i pića. Oko svega toga je porazbacano smeće, trula hrana i prazne boce alkoholnih pića. Ukrajinski vojnici kažu kako je trgovina na benzinskoj stanici opljačkana.

Pored stola su velika kliješta za rezanje. Hrpe razbacanog smeća su obično znak nedisciplinirane vojske.

Odlučili smo se provesti dodatna dva ili tri kilometra nakon što su ukrajinski vojnici rekli da je uništeno još ruskih oklopnjaka.

U malom selu nalaze se uništeni i izgoreni tenk i dva oklopna vozila. Iz nekih se olupina još uvijek puši. Razorna sila koja je uništila tenk, odvalila je i njegov glavni top koji sada leži prevrnut na zemlji u krateru udaljenom oko 15 metara.

U borovoj šumi s obje strane ceste ukrajinski vojnici lopatama kopaju rovove. Drugi patroliraju. Još je rano reći jesu li Rusi otišli za stalno ili će se vratiti.

Ono što je jasno je da su ruske snage, pod kontinuiranim pritiskom ukrajinske vojske, bile prisiljene napustiti ovaj strateški važan teritorij oko Kijeva. Svaki put kad bi se odmaknuli, ukrajinski glavni grad i njegovi žitelji postali bi malo sigurniji.

image

Cesta nedaleko Kijeva

Ronaldo Schemidt/AFP

Ako i kad Rusi napokon otiđu, vjerojatno će se pojaviti još dokaza o ubijenim civilima što će potvrditi mnoge priče koje su se pojavila o takvim incidentima.

Strašne scene na autocesti su mnogo više nego užasnih smrti ljudskih bića koja su postala žrtve Putinove odluke da započne invaziju. To su i mjesta zločina s dokazima koje treba prikupiti i sačuvati za istragu kad jednom ovaj rat završi.

Prema ratnom pravu, civili moraju biti zaštićeni, a ako su usprkos zakonu ipak ubijeni, to se računa kao ratni zločin.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
18. prosinac 2024 19:37