ŠTO ĆE REĆI AMERIKANCI?

Ukrajinci prvi put ispalili ATACMS na ruski teritorij, ali u regiji gdje nemaju za to odobrenje!

Nakon Bidenova odobrenja, očekuje se da će Britanija slijediti primjer sa svojom vlastitom raketom dugog dometa, Storm Shadow

Ukrajinski napad u regiji Brjansk

 East2west News/willwest News/profimedia/East2west News/willwest News/profimedia

Kijev je u utorak prvi put ispalio američke rakete dugog dometa unutar Rusije, pogodivši vojni objekt 130 kilometara od ukrajinske granice u Brijansku, piše Telegraph, pozivajući se na izvješća ukrajinskih medija.

“Doista, ATACMS je prvi put korišten za udare na teritorij Ruske Federacije. Napad je izveden na objekt u regiji Brijansk, uspješno je uništen", rekao je obrambeni izvor za ukrajinski medij RBC Ukraine.

Očitu upotrebu ATACMS u napadu na vojni objekt, koji je navodno korišten za skladištenje sjevernokorejskih granata, Kijev nije službeno potvrdio.

Snimke objavljene na internetu pokazuju eksploziju praćenu velikim oblakom dima.

Cilj je bio oko 130 kilometara od ukrajinske granice. Ako ovaj napad potvrdi Ukrajina, to bi bilo u suprotnosti s izvješćima američkih medija da je Biden odobrio takve udare samo u regiji Kursk, gdje se ukrajinske brigade bore protiv ruskih marinaca i vojnika iz Sjeverne Koreje.

Podsjetimo, u nedjelju je objavljeno da je Joe Biden dao Ukrajini dopuštenje da prvi put ispali američke rakete dugog dometa duboko u teritorij Rusije. Nakon Bidenova odobrenja, očekuje se da će Britanija slijediti primjer sa svojom vlastitom raketom dugog dometa, Storm Shadow.

Nakon odluke predsjednika SAD-a, Vladimir Putin potpisao je zakon koji dopušta nuklearni napad kao odgovor na napad raketama dugog dometa.

Američki predsjednik Joe Biden ovaj je tjedan Ukrajini odobrio da za takve napade upotrijebi američke projektile srednjeg dometa, što je Moskva nazvala eskalacijom koja bi Washington mogla pretvoriti u izravnog sudionika u ratu i potaknuti odmazdu.

Sve se događa usred planova o obilježavanju 1000 dana rata koji je donio umorne vojnike na bojišnicama, brojne zračne napade na Kijev i bojazan o daljnoj potpori Zapada u trenutku kad se u Bijelu kuću vraća Donald Trump.

Vojni stručnjaci smatraju da američki projektili mogu pomoći Ukrajini u obrani dijelova Rusije u Kurskoj oblasti koje je zauzela. Ukrajina bi to mogla upotrijebiti kao adut za pregovore, no nije vjerojatno da će se zbog toga izmijeniti tijek 33-mjesečnog rata.

Potencijalno se još u Sjedinjenim Državama očekuju još snažnije promjene kad se za dva mjeseca na vlast vrati Trump, koji je obećao da će brzo okončati rat, ali nije otkrio kako.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 17:03