POVIJESNI OKRŠAJ

Ukrajinci u bitku poslali desetke robota i bez vojnika pomeli Ruse, ali imaju jak razlog za brigu: ‘To je dokaz koliko su očajni‘

Problem je i u tome što su roboti vješti u nadziranju i napadanju, ali su jako loši u držanju položaja...
 Dmitrii Melnikov/Alamy/Alamy/Profimedia

Brigada Ukrajinske nacionalne garde upravo je izvela operaciju kombiniranog naoružanja sastavljenu potpuno od robota, miješajući puzeće i leteće dronove za napad na ruske položaje u Harkivskoj oblasti u sjevernoj Ukrajini.

"Govorimo o desecima jedinica robotske i bespilotne opreme istovremeno na malom dijelu fronte", objasnio je glasnogovornik 13. brigade Nacionalne garde.

Bio je to impresivan tehnološki pothvat – i zabrinjavajući znak slabosti prenapregnutih ukrajinskih snaga. Osobito kopnena vozila bez posade trpe duboka ograničenja i još uvijek ne mogu u potpunosti zamijeniti ljudsko pješaštvo, piše David Axe za Forbes.

To što je 13. brigada Nacionalne garde čak trebala zamijeniti sve ljudstvo govori koliko malo ljudi brigada ima u usporedbi s ruskim jedinicama protiv kojih se bori. 13. brigada Nacionalne garde brani osam kilometara dugu liniju bojišnice oko grada Hliboke, južno od ukrajinsko-ruske granice. Zadržava snagu od najmanje od četiri ruska puka.

To nije više od 2000 Ukrajinaca naspram oko 6000 Rusa. Omjer ljudstva otprilike je isti duž cijele crte bojišnice od 1300 kilometara ruskog rata protiv Ukrajine. Ruske postrojbe i dalje brojčano nadmašuju ukrajinske, unatoč tome što su Rusi od početka rata pretrpjeli otprilike dvostruko više žrtava od Ukrajinaca.

Ukrajinska operacija uključivala je daljinski upravljane leteće promatračke i bespilotne letjelice za polaganje mina, jednosmjerne eksplozivne robote na zemlji i u zraku, kao i naoružane kopnene robote.

U manjem dokazu koncepta za nedavni napad robota s kombiniranim oružjem, ukrajinski kopneni robot očistio je ruski rov u Kurskoj oblasti u zapadnoj Rusiji još u rujnu. Rusija je pokušala vlastite napade malim kopnenim botovima, ali s manje uspjeha.

Problem je u tome što su roboti vješti u nadziranju i napadanju, ali su jako loši u držanju položaja. Da bi ih zadržale, vojske stavljaju pješaštvo u rovove. Sjede, gledaju, čekaju i pozivaju pojačanje kad neprijatelj napadne. To je zamorna, naporna dužnost koja zahtijeva stalnu budnost koja je teška kada ljudski operater daljinski promatra bojno polje kroz senzore zemaljskog robota kojemu je neophodno održavanje.

image

Bespilotni robot Fury (na ukrajinskom Liut)

Volodymyr Tarasov/ukrinform/profimedia

Strojevi se kvare. A njihovi radijski podatkovni linkovi vrlo su osjetljivi na neprijateljsko ometanje, kao što je otkrio kalifornijski think-tank RAND. Nije jasno da je 13. brigada Nacionalne garde uopće pokušala zadržati ruske položaje koje je očistila u potpuno robotskome napadu.

Nakon gotovo tri godine rata, Ukrajina je nedvojbeno svjetski lider u vojnoj robotici. No, inovacija Ukrajinaca djelomično je odgovor na njihov očaj - to jest, njihovih napora da regrutiraju dovoljno vojnika kako bi parirali Rusima u ljudstvu, piše Forbes.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2024 12:22