ORUŽJE BUDUĆNOSTI

UN ĆE ZABRANITI 'ROBOTE UBOJICE' Nova Ženevska konvencija za oružja novog milenija?

Prvi korak u zabrani 'robota ubojica' mogao bi biti napravljen u Ženevi gdje se danas sastaje UN-ov odbor kako bi raspravio potencijalne opasnosti kontroverzne tehnologije
 AFP

Prvi korak u zabrani 'robota ubojica' mogao bi biti napravljen u Ženevi gdje se danas sastaje UN-ov odbor kako bi raspravio potencijalne opasnosti kontroverzne tehnologije. Naime, aktivisti koji traže zabranu razvoja automatskih strojeva za ubijanje nadaju se da će se predstavnici 117 zemalja svijeta usuglasiti oko istrage o posljedicama 'oružja budućnosti'. "Ljudi su nas isprva optuživali da živimo u svijetu mašte, no sad im postaje jasno kako su napori za razvoj takvog oružja značajno napredovali. Već imamo bespilotne letjelice, kojima upravljaju ljudi, no unatoč kontroverzama one se mogu koristiti u skladu s međunarodnim zakonom. Trenutno se vode rasprave o potpuno automatiziranim strojevima koji odabiru mete i ubijaju ih bez ljudskog sudjelovanja u radu, izjavio je Noel Sharkey, profesor na Sveučilištu Sheffield, stručnjak za umjetnu inteligenciju i robotiku koji se protivi razvoju novih strojeva. Iako se zemlje članice UN-a sastaju kako bi u prvom redu raspravljale o kemijskom oružju i minama, aktivisti se nadaju kako će se na sastanku progurati pokretanje istrage o robotskim vojnicima. No jedan veto na prijedlog značio bi odustajanje od rasprave.

Nijedna zemlja zasad nije priznala da radi na proizvodnji takvog oružja, no Oliver Sprague, šef odjela za oružje u britanskog Amnesty Internationalu tvrdi kako su SAD, Velika Britanija i Izrael najdalje na putu razvitka takvog oružja. "Ne govorimo o Terminatoru. Vjerojatno je riječ o nečem poput dronova ili čak kompjuterskom programu koji operira online, izjavio je Sprague. "London je izjavio kako neće proizvesti oružje koje operira bez nadzora ljudi, no ljudski nadzor može značiti i osobu koja ima na oku kompjuterski sustav, izjavio je Sprague.

Međutim u mnogim se slučajevima po mišljenju mnogi previše prepušta robotima što je opasno jer može doći do kvara, padanja u ruke terorista i hakiranja.

Aktivisti za zabranu ističu kao primjere britanski BEA sustav Taranis, testiran prošlog mjesca, koji je poluatomni bespilotni ratni avion. Južna Koreja je investirala u proizvodnju robota SGR1, opremljenog granatama i automatskim puškama, koje je testirala kao silu na granici sa Sjevernom Korejom, a tu je i američki radarski sustav na ratnim brodovima i još nekoliko primjera.

"Nismo za potpunu zabranu robota, no Ženeva bi bila važan prvi korak. Nije riječ o potpunom nedopuštanju u vojsci već zabrana onih koji bi, bez ikakve ljudske intervencije, odlučivali tko će živjeti, a tko umrijeti, izjavio je Sharkey.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 09:50