‘GOLDEN RAINTREE‘

Usred polja kukuruza niknulo je velebno utočište za tajkune: ‘Ovaj grad je sagrađen na prijevarama, kocki i prostituciji‘

Nemoguće je znati koliko se novca zaradi online kockanjem, a koliko izravnim kriminalnim aktivnostima poput pranja novca i prijevara

Pogled na Shwe Kokko s tajlandske strane granice

 Valeria Mongelli/Hans Lucas Via Afp

Iz polja kukuruza na mjanmarskoj strani rijeke Moei izdižu se visoke, sjajne zgrade, iako tamo prije osam godina nije bilo ničega. Samo drveće, nekoliko grubo izgrađenih cementnih zgrada i dugotrajni građanski rat koji je ovo područje Mjanmara učinio jednim od najsiromašnijih mjesta na svijetu, prenosi BBC.

Danas je na ovom mjestu uz granicu s Tajlandom nastao mali grad. Zove se Shwe Kokko ili Golden Raintree. Poznat je kao grad izgrađen na kombinaciji prijevara, pranja novca i trgovine ljudima. Čovjek koji stoji iza njega, She Zhijiang, sjedi u zatvoru u Bangkoku, čekajući izručenje Kini.

Yatai, njegova tvrtka koja je izgradila grad, u svojim promotivnim videima oslikava sasvim drugačiju viziju Shwe Kokka kao turističkog grada, sigurne destinacije za odmor za kineske turiste i utočišta za tajkune. She Zhijiang sanjao je o izgradnji ovog grada kao svog izlaza iz mračnog svijeta prijevara i kockanja.

Privukao je pozornost Pekinga, koji sada želi iskorijeniti prijevare duž tajlandsko-mjanmarske granice koje sve više ciljaju Kineze. Publicitet o prijevarama također šteti tajlandskom turizmu, stoga isključuju struju kompleksima preko granice i blokiraju vize onima za koje sumnjaju da koriste Tajland kao tranzitnu rutu.

Shwe Kokko ostao je napušten u ratom razorenom Mjanmaru nakon puča, nesposoban privući investicije i posjetitelje koji su mu potrebni. Otkako je počela gradnja 2017. godine, postao je zabranjeno mjesto. Pristup gradu je težak, potrebna su tri dana od trgovačkog središta zemlje Yangona, kroz više kontrolnih točaka, blokiranih cesta i rizika od oružanih okršaja.

Kolege She Zhijiang povele su BBC u obilazak, ističući novoasfaltirane ulice i luksuzne vile. Vodič im je bio Wang Fugui, koji je rekao da je bivši policajac iz Guangxija u južnoj Kini. Završio je u zatvoru na Tajlandu, pod optužbom za prijevaru. Tamo je upoznao She Zhijianga i postao jedan od njegovih najpouzdanijih djelatnika.

PROČITAJTE VIŠE Kako su hrvatski poduzetnik i dvije dame varali ljude te prali novac: ‘Prvo bi izradili tu web stranicu...‘

Shwe Kokko na prvi pogled izgleda kao provincijski kineski grad. Nejasni su o stanarima svojih zgrada, samo kratko objašnjavaju da se radi o “bogatim ljudima iz mnogih zemalja koji iznajmljuju vile”. Međutim, većina ljudi koje su reporteri BBC-ja vidjeli bili su lokalni Kareni, pripadnici mianmarske etničke manjine, koji svaki dan dolaze raditi u Shwe Kokko.

Yatai tvrdi da u Shwe Kokku više nema prijevara. Postavljaju jumbo plakate po cijelom gradu na kojima piše, na kineskom, burmanskom i engleskom, da prisilni rad nije dopušten i da "online tvrtke" trebaju otići. Lokalno stanovništvo tiho potvrđuje da prijevara i dalje traje, jer se radi o poslu vrijednom više milijardi dolara.

Uključuje tisuće radnika iz Kine, jugoistočne Azije i Afrike koje drže u ograđenim kompleksima gdje varaju ljude diljem svijeta. Neki tamo rade svojevoljno, ali drugi su oteli i prisiljeni raditi. Oni koji su pobjegli govore o mučenjima i premlaćivanjima.

BBC je razgovarao s mladom ženom koja je radila u jednom od centara za prijevare nekoliko tjedana prije njihovog posjeta. Nije uživala u tome, ali bilo joj je dopušteno otići. Kaže da je bila dio tima sastavljenog uglavnom od atraktivnih mladih žena, koje kontaktiraju potencijalne žrtve i pokušavaju s njima izgraditi intiman odnos preko interneta.

- Meta su starije osobe. Započneš razgovor porukom: “Izgledaš baš kao jedan od mojih prijatelja”. Kad se sprijateljiš, potičeš ih slanjem svojih slika, ponekad u oskudnoj odjeći. Kada osjete da su vam bliski, proslijedite ih dalje. Nastavit će razmjenjivati ​​poruke s drugim radnicima koji ih nagovaraju da kupe dionice u kripto tvrtki - objasnila im je sugovornica.

Dakle, razgovor prelazi na sheme za brzo bogaćenje, kao što su kripto ulaganja, a djelatnice tvrde da su tako zaradile puno novca. Tijekom njihovog kratkog boravka u Shwe Kokku, piše BBC, bilo im je dopušteno vidjeti samo ono što su vodiči htjeli da vide, iako je očito da prevare nisu prestale.

Njihov zahtjev da vide unutrašnjost bilo koje od novoizgrađenih poslovnih zgrada bio je odbijen, uz objašnjenje da se radi o privatnim posjedima.

- To je laž. Nema šanse da Yatai ne zna za ovo. Cijeli grad radi u tim visokim zgradama. Nitko ne ide tamo iz zabave, nema šanse da Yatai ne zna - rekla im je sugovornica.

Ne zna se mnogo o She Zhijiangu, osim da je rođen u siromašnom selu u provinciji Kine, zatim napustio školu s 14 godina i naučio računalno kodiranje. Preselio se na Filipine u svojim ranim 20-ima i bavio se online kockanjem, koje je u Kini protuzakonito. Tu je počeo zarađivati, ali ga je kineski sud 2014. godine osudio za vođenje ilegalne lutrije.

Uložio je u kockanje u Kambodži i uspio dobiti kambodžansko državljanstvo. Koristio je najmanje četiri različita imena. Tijekom 2016. godine sklopio je dogovor s vojskovođom Karena, Saw Chit Thuom, da zajedno izgrade novi grad. Plan je bio sljedeći - She Zhijiang će osigurati sredstva, strojeve i materijale, dok će Saw Chit Thu i ​​njegovih osam tisuća naoružanih boraca čuvati grad.

U kolovozu 2022., postupajući na kineski zahtjev Interpolu, She Zhijiang je bio uhićen i prebačen u zatvor u Bangkoku. On optužuje kinesko vodstvo da se okrenulo protiv njega jer im je odbio dati kontrolu nad svojim projektom. Iako je zanijekao svoju krivnju, She Zhijiang je priznao "veliku vjerojatnost" da su prevaranti dolazili u Shwe Kokko.

- Zato što je naš grad potpuno otvoren za svakoga tko može slobodno ulaziti i izlaziti. Odbijanje kupaca, za poslovnog čovjeka poput mene, stvarno je teško. To je moja slabost - rekao je u razgovoru za BBC.

PROČITAJTE VIŠE Mafija iz ‘tvornica prijevara‘ vreba i u Europi: ‘Znate li kako zovu to što rade? Svinjokolja‘

Budući da Tajland prekida opskrbu strujom i telekomunikacije, ona dolazi iz dizelskih generatora, čiji je pogon skup. Komunikacije idu preko Starlink satelitskog sustava Elona Muska, koji je također vrlo skup. Pravi novac, tvrde mještani, zapravo je u online kockanju, za koje kažu da je glavni posao u Shwe Kokku.

Nemoguće je znati koliko se novca zaradi online kockanjem, a koliko izravnim kriminalnim aktivnostima poput pranja novca i prijevara. Obično ih vode isti timovi. U svojoj odsutnosti, She Zhijiang je prepustio vođenje Shwe Kokka mladom štićeniku, He Yingxiongu (31).

Živi u prostranoj vili s pogledom na Tajland koju čuvaju kineski tjelohranitelji. Tamo igraju mahjong, konzumiraju najbolju hranu i piće. He ima drugačije objašnjenje za prevare koje im se i dalje izvode pred nosom.

- Mi smo samo investitori. Mogu jamčiti da se takve stvari ovdje ne događaju. Čak i ako se dogodi, lokalno stanovništvo ima svoj pravni sustav, pa je njihov posao da se nose s tim. Naš posao je samo osigurati dobru infrastrukturu, zgrade i prateće industrije - objasnio je za BBC.

U ovom dijelu Mjanmara ne postoji pravni sustav, niti bilo kakva vlada. Njime vladaju različite naoružane skupine koje kontroliraju dijelove teritorija duž tajlandske granice. Njihovi zapovjednici odlučuju tko može izgraditi ili voditi neki biznis, uzimajući usput svoj dio profita. Tvrtka Yatai objašnjava da se “grublje operacije i sve loše stvari” sada odvijaju isključivo u šupama usred šume.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. veljača 2025 11:11