PROSVJED

Ustanak u Iraku: Pristaše utjecajnog šijitskog vođe Sadra ostaju u parlamentu do ‘drukčije odluke‘

Prosvjednici ne prihvaćaju kandidaturu za premijersku dužnost Mohameda Šije al-Sudanija kojeg smatraju bliskim bivšem premijeru Nuriju al-Malikiju, Sadrovu zakletom neprijatelju

Prosvjednici u iračkom parlamentu

 Ahmad Al-Rubaye/Afp

Tisuće pristaša utjecajnog šijitskog vođe Moktade Sadra u subotu su ponovno zauzeli irački parlament u kojemu kane ostati do drukčije odluke, nakon cjelodnevnih prosvjeda u zemlji u kojoj je politička kriza na vrhuncu.

Noseći iračke zastave, fotografije Moktade Sadra i vjerske oznake, prosvjednici su pohrlili u predvorje parlamenta, a zatim su ušli u polukružnu dvoranu pokazujući znak pobjede i praveći selfije u mirnom ozračju, izvijestili su novinari AFP-a s mjesta događaja.

Politička kriza u Iraku je na vrhuncu, dok se iščekuje imenovanje novog predsjednika i premijera, deset mjeseci nakon parlamentarnih izbora održanih u listopadu 2021.

Moktada Sadr koji ima golem utjecaj i remeti iračku političku pozornicu, poveo je kampanju maksimalnog pritiska na svoje protivnike, odbijajući njihova kandidata za dužnost predsjednika vlade.

Tri dana pošto su u srijedu nakratko zauzeli parlament, prosvjednici su počeli "miran prosvjed koji će trajati do drukčije odluke", navodi se u kratkom priopćenju Sadrove struje.

"Korumpirana i nesposobna vlada"

Prosvjednici ne prihvaćaju kandidaturu za premijersku dužnost Mohameda Šije al-Sudanija kojeg smatraju bliskim bivšem premijeru Nuriju al-Malikiju, Sadrovu zakletom neprijatelju.

U vrtu parlamenta, Satar al-Aliavi (47) kaže da prosvjeduje protiv "korumpirane i nesposobne vlade", smjerajući na Sadrove političke protivnike.

"Ne želimo Sudanija", opetovao je taj dužnosnik. "Narod nipošto ne želi stranke koje su vladale 18 godina. Mirno ćemo prosvjedovati u zgradi parlamenta, spavat ćemo ovdje", rekao je.

Sudani (52), bivši ministar i bivši guverner pokrajine, kandidat je "Koordinacijskog okvira", koalicije proiranskih šijitskih stranaka, među kojima su Malikijeva i predstavnici Hašd al-Šabija, nekadašnje paravojske koja se priključila regularnim snagama.

Nakon upada u parlament Koordinacijski okvir je pozvao "narodne mase (...) na mirne prosvjede radi obrane države i njezine legitimnosti".

"Eskalacija"

Najmanje je sto prosvjednika i 25 pripadnika redarstvenih snaga ranjeno u subotu, priopćilo je ministarstvo zdravstva, u prosvjedima koje je obilježilo bacanje suzavca na prosvjednike i gađanje policije kamenjem.

"Ovakva eskalacija veoma zabrinjava", izrazila je na Twitteru žaljenje UN-ova misija za pomoć Iraku, pozivajući na "smirivanje situacije".

U televizijskom obraćanju premijer Mustafa al-Kazimi koji obavlja tekuće poslove, pozvao je političke blokove da "sjednu, pregovaraju i dogovore se".

"Za Sadrovu struju je problematična zamisao da Koordinacijski okvir sastavlja vladu. Ako to i ne bude Sudani, nego neki drugi ili treći kandidat, možemo opet očekivati prigovore", rekao je nedavno Amar al-Hakim, šijitski vođa, u razgovoru za arapsku ispostavu BBC-ja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 16:52