UBOJSTVO U AMERICI

UZNEMIRUJUĆA SNIMKA Osmorica policajaca izrešetala mentalno bolesnog beskućnika

Objavljena je uznemirujuća videosnimka na kojoj su prikazani američki policajci kako s čak 46 ispaljenih hitaca iz vatrenog oružja usmrćuju beskućnika koji je u rukama držao maleni nožić.

Miltona Halla, koji je bolovao od mentalnog poremećaja, okružila su osmorica policajaca na parkiralištu trgovačkog centra u Siginawu u saveznoj državi Michigan 2012. godine.

Ubijeni 49-godišnjak prepirao se s policijom držeći maleni nožić u rukama nakon što se nekoliko minuta prije toga posvađao s asistentom jedne trgovine.

Kako se vidi na videosnimci Hall odbija spustiti nožić na pod, te uslijed napete situacije policajci gube živce i bjesomučno otvaraju vatru na čovjeka koji ne predstavlja veliku prijetnju.

Sve je snimio slučajni prolaznik koji je i sam ostao potpuno šokiran nemilosrdnim postupanjem policije zapitavši se: "Zašto su ga upucali toliko puta?!".

Hall je nakon ispaljenih 46 metaka, od kojih je 14 završilo u njegovu tijelu, ostao nepomično ležati na asfaltu. Policajci su mu prišli, grubo stavili lisičine na beskućnikove beživotne ruke, a zatim su ga počeli vući po tlu pri čemu ga jedan policajac šutnuo nogom u leđa.

Smrt Miltona Halla, Afroamerikanca, kojeg su izrešetali policajci bijelci, izazvala je opću pobunu u javnosti, posebno u afroameričkim zajednicima, koje su tražile kriminalnu istragu protiv predstavnika zakona.

Ali okružni tužitelj odbio je podići tužbe protiv osmorice plavaca, prihvativši opravdanje da je upotreba smrtonosne sile bila nužna jer je Hall predstavljao prijetnju.

Iako je Hall otprije bio poznat policiji, to su sve bili manji prekršaji, a niti jedan od njih nije bio povezan s nasiljem.

Njegova majka Jewel Hall smrt svog sina prozvala je "ubojstvom kojeg je izvršio streljački vod u uniformama".

U intervjuu za Američki pokret za civilna prava, udruge koja je tek nedavno objavila brutalnu videosnimku događaja iz 2012., otkrila je da se zajedno s poznatom aktivisticom Rosom Parks bori za jednakost ljudskih prava.

Inače Rosa Parks ostala je upamćena kao žena koja je odbila predati sjedalo bijelcu u autobusu 1955. godine, što je bio jedan od ključnih trenutaka za razvoj pokreta za ljudska prava.

- Njegova je krv tekla ulicom poput vode. On uopće nije bio prijetnja, pa mislim... zaboga, u ruci je imao maleni nožić - kazala je Jewel Hall.

Gospođa Hall i druge obitelji žrtava policijske brutalnosti zajedno djeluju u kampanji kako bi izmijenile zakone koje policiji omogućuju upotrebu smrtonosne sile.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 00:22