U nasilju koje je izbilo u Nigeriji uoči i tijekom predsjedničkih izbora do sada je živote izgubilo 39 ljudi, objavile su u nedjelju udruge civilnog društva, a zemlja iščekuje rezultate najtješnje predsjedničke utrke od kraja vojne vladavine 1999.
Iako je broj smrtnih slučajeva u toj najmnogoljudnijoj afričkoj zemlji niži nego tijekom prijašnjih izbora, prije je nasilje izbijalo uglavnom nakon objave rezultate. Na izborima 2015. ubijeno je oko 100 ljudi, a četiri godine ranije oko 800.
Vjerodostojni i relativno mirni ovogodišnji izbori predstavljali bi novo poglavlje u političkoj povijesti Nigerije čijih je šest desetljeća neovisnosti obilježeno vojnim udarima, raširenom korupcijom i separatističkim pokretima.
Ekstremističke islamske skupine pozvale su ljude da bojkotiraju izbore, prijeteći oružanim akcijama.
Militantna skupina Zapadnoafrička pokrajina (WAP), ogranak IS-a, preko svoje novinske agencije Amaq u subotu je priopćila da je izvršila napad na zračnu luku Maiduguri, vojnu bazu i vladine zgrade.
Snage sigurnosti su za Reuters potvrdile napad sunitskih militanata, no nigerijska vojska i dalje opovrgava da je napad uopće počinjen.
Da je izborni dan prošao u nasilju govore i izvješća koja stižu iz sjeveroistočne države Yobe, gdje je ekstremistička skupina Boko Haram izvela dva napada.
Nigerijci su u subotu birali predsjednika na izborima koji su trebali biti održani prije tjedan dana, ali su bili odgođeni. Televizijske kamere su ispred glasačkih kutija snimile aktualnog predsjednika Muhamada Buharija, koji želi osvojiti drugi mandat, i glavnog oporbenog kandidata Atikua Abubakara, poslovnog čovjeka i bivšeg potpredsjednika.
Sveukupno se za mjesto predsjednika Nigerije, najvećeg afričkog proizvođača nafte, natječu 72 kandidata, a favoriti su Buhari i Abubakar.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....