KINA NA NOGAMA

Velika čistka apsolutnog vođe: Nastradali brojni ugledni generali i bankari, osuđeni na smrtne kazne ili doživotni zatvor

Jinping naglašava da je korupcija "glavna zloćudnost koja prijeti vitalnosti Komunističke partije"

Dong Jun

 Adek Berry/Afp

Glave bankara u Kini sve češće završavaju na panju, skoro pa doslovno. Razlog je antikorupcijska ofenziva kineskog lidera Xi Jinpinga, kojom čisti i lijevo i desno, s posebnim naglaskom na bankare i vojsku.

Ovih je dana Vrhovno narodno tužiteljstvo Narodne Republike Kine objavilo da je Liu Liang, bivši predsjednik Uprave jedne od najvećih svjetskih banaka, Bank of China, i tajnik partijskog komiteta Komunističke partije Kine (KPK), zbog primanja mita osuđen na smrt.

Privremeni narodni sud grada Jinan u pokrajini Shandong javno je osudio tog bivšeg tajnika partijskog odbora KP-a i predsjednika Uprave Bank of China na smrt zbog primanja mita u vrijednosti od oko 121 milijun juana (16,8 milijuna dolara), što je i priznao tijekom procesa. Osim toga, Liu je tijekom svog mandata u Izvozno-uvoznoj banci Kine i Bank of China prekršio zakone tako što je odobrio više od 3,32 milijarde juana kredita, uzrokujući gubitak veći od 190 milijuna juana.

image

Xi Jinping

Evaristo Sa/Afp

Kinesko pravosuđe je inovativno, tako da je smrtna kazna ipak uvjetna na dvije godine i navodno je Liu ima šanse izbjeći ako u tom razdoblju ne počini neko drugo kazneno djelo. U tom će mu slučaju kazna biti preinačena u doživotni zatvor. Bank of China je jedna od četiri najveće kineske banke, a Liu je prije radio u Narodnoj banci Kine i Izvozno-uvoznoj banci Kine, da bi prije pet godina bio unaprijeđen na položaj predsjednika Bank of China.

I Liuov kolega Xu Guojun, voditelj podružnice Bank of China u južnoj Kini, osuđen je prošlog prosinca na doživotni zatvor zbog pronevjere 2,3 milijarde juana, odnosno oko 325 milijuna dolara. U srpnju je agencija Fitch snizila rejting Bank of China čija aktiva iznosi oko 150 milijardi dolara i uglavnom služi za financiranje kineskih državnih projekata u drugim državama.

Liu je posljednji koji je osuđen, ali proteklih mjeseci u Kini je žestoko kažnjeno još nekoliko visokopozicioniranih bankara. Tako je Fan Yifei, bivši potpredsjednik Narodne banke Kine, prije mjesec dana osuđen na smrt, ali također uz uvjetnu kaznu, što znači da može očekivati doživotnu robiju. Krajem listopada je Wang Yongsheng, bivši potpredsjednik Kineske razvojne banke, osuđen na 12 godina zatvora zbog primanja mita.

Početkom studenoga je još jedan bivši potpredsjednik banke, Zhou Qingyu, osuđen na 15 godina zatvora pod optužbom za korupciju. Usto, u studenome su počele istrage o slučaju korupcije bivšeg potpredsjednika Industrijske i komercijalne banke Kine (ICBC) Zhanga Honglija, dok je Lou Wenlong, bivši potpredsjednik Poljoprivredne banke Kine, treće najveće banke u zemlji, izbačen iz Komunističke partije i stavljen pod istragu.

image
Evaristo Sa/Afp

Čiste se i vojska i Ministarstvo obrane. Kako je izvijestio Financial Times, kineski ministar obrane Dong Jun pod istragom je u sklopu opsežne antikorupcijske akcije koja je zahvatila vrh Narodne oslobodilačke vojske. Dong je treći uzastopni ili bivši kineski ministar obrane protiv kojeg se vodi istraga zbog navodne korupcije, a od prošle godine, zbog sumnje da su sudjelovali u financijskim malverzacijama, eliminirano je devet generala i najmanje četiri rukovoditelja zrakoplovne obrambene industrije.

Dong Jun je bivši načelnik mornarice, a imenovan je ministrom obrane u prosincu 2023. godine. Prošli tjedan se Dong odbio sastati s američkim ministrom obrane Lloydom Austinom tijekom sastanka ministara obrane u Laosu, navodeći kao razlog akcije SAD-a oko Tajvana, potez za koji je šef Pentagona u srijedu rekao da je nesretan.

Njegov prethodnik Li Shangfu smijenjen je nakon sedam mjeseci na toj dužnosti, iako se smatralo da je blizak s predsjednikom Xijem. Prema Reutersovu izvješću, poslije je navedeno da je general Li, koji je nadgledao nabavu oružja za Narodnu oslobodilačku vojsku (PLA), bio pod istragom zbog kupnje vojne opreme.

Pod optužbama za korupciju su raznorazni dužnosnici. Čak je i nekadašnji predsjednik Nogometnog saveza Kine, Chen Xuyuan, u ožujku osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu, a ostatak života provest će iza rešetaka jer je, kako piše u presudi, "pomogao u namještanju šest utakmica i koristio svoj položaj za financijske zločine", prenijeli su kineski mediji.

Iza svega se nalazi kineski predsjednik Xi Jinping koji odavno naglašava da je korupcija "glavna zloćudnost koja prijeti vitalnosti Komunističke partije i dok god postoje tlo i uvjeti za korupciju, borba protiv nje ne može stati ni na minutu". Odmah nakon preuzimanja vlasti Xi je najavio da Komunistička partija Kine nikad neće tolerirati korupciju i da će je strogo kažnjavati, slijedeći načelo nulte tolerancije.

"Naša se partija suočava s mnogim ozbiljnim izazovima i postoje mnogi gorući problemi unutar nje koje treba riješiti, posebice korupcija", rekao je Xi u svom prvom govoru 2012., ubrzo nakon što je imenovan za vrhovnog lidera. U iduće četiri godine zbog korupcije je kažnjeno 1,340.000 lokalnih dužnosnika i službenika niže razine, ali u to vrijeme Xi još nije bio dovoljno moćan pa je izbjegavao konfrontaciju s vodstvom oružanih snaga i visokorangiranim političarima.

No, otprije dvije godine Xi drži svu vlast u svojim rukama - osim što je predsjednik države, on je i glavni tajnik Komunističke partije Kine, ali i predsjedavajući Središnjeg vojnog povjerenstva.

Kako iskorijeniti "muhe" i "tigrove"?

Otkako je Xi došao na vlast 2012. godine, jedna od glavnih njegovih politika bila je borba protiv korupcije jer je smatra egzistencijalnom prijetnjom Komunističkoj partiji i ne skriva želju da iskorijeni "tigrove", visoke korumpirane dužnosnike, i "muhe", kadrove na niskoj razini.

Xi, apsolutni vođa Kine, na trećoj plenarnoj sjednici 20. središnjeg povjerenstva KPK za disciplinske inspekcije proglasio je pobjedu nad korupcijom u Kini.

"Nakon ustrajnih antikorupcijskih napora u proteklih deset godina novog doba postignuta je nadmoćna pobjeda u borbi protiv korupcije, uz potpunu konsolidaciju postignuća", rekao je Xi, a onda ipak dodao da je "situacija i dalje teška i složena".

Sudeći prema posljednjim događajima, čini se kako je prerano najavio da u Kini više nema korupcije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 16:57