Tisuće ljudi okupile su se u utorak navečer u središtu Beograda na završnom predizbornom skupu proeuropske koalicije "Srbija protiv nasilja" čijih osam članica vjeruje da će u Beogradu i Srbiji osvojiti dovoljno glasova da sruše desetljetnu vlast Srpske napredne stranke (SNS).
Za pet dana biramo hoće li ovo zlo vladati još četiri godine ili još samo nekoliko dana, poručila je pristašama nositeljica liste Marinika Tepić.
Prijevremeni parlamentarni izbori, uobičajeni tijekom više od desetljeća vlasti SNS-a, raspisani su za 17. prosinca, kad će se birati i zastupnici u Skupštini Vojvodine, te vijećnici u 65 općina i gradova, među kojima je i Beograd.
Dosadašnja ispitivanja javnog mišljenja upravo u Beogradu daju najveće šanse oporbi da, premda rascjepkanoj u više raznorodnih blokova, osvoji većinu glasova što bi, po ocjeni analitičara, značajno poremetilo aktualnu vlast koju predvode SNS i Vučić.
Pristašama proeuropske oporbe poručeno je s večerašnjeg skupa da se svojim glasom 17. prosinca izbore za "bolji i normalan život, za sigurnost svoje djece i za plaće i mirovine dostojne normalnog života".
Zatražena je i potpora za "zadovoljne poljoprivrednike, zemlju bez korupcije i kriminala, državu pravde i slobode" i zemlju "gdje će se za krađu i nasilje ići u zatvor“.
Srbija danas samo sliči na državu, ali ona to nije. Srbija je plijen oko kojega se otimaju i komadaju ga, istaknuo je prvi na izbornoj listi „Srbija protiv nasilja“ Radomir Lazović iz Zeleno-lijeve fronte.
Upišimo se 17. prosinca u knjigu živih, ovo je borba za slobodu - ili Srbija ili mafija, poručio je Srđan Milivojević iz Demokratske stranke, ocijenivši da su predstojeći izbori "borba za slobodu".
"Ili Srbija ili mafija, to je jedina parola. Nećemo da djeca danas uče iz knjige žalosti iz ‘Ribnikara‘ i da crnina bude narodna nošnja naših građana", rekao je Milivojević, aludirajući na tragediju u beogradskoj školi "Vladislav Ribnikar" i ubojstvo školskog zaštitara i devetero učenika.
Ta je tragedija, nezapamćena u novijoj povijesti Srbije, pokrenula val masovnih građanskih prosvjeda "Srbija protiv nasilja" iz kojih je izniknula istoimena koalicija. Vladajući je optužuju da "lešinari tragedijom" i da nema nikakav plan i program osim da "ruši Vučića".
Predsjednik stranke „Srbija-centar“ Zdravko Ponoš rekao je kako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ne može shvatiti da je "Srbija stala nakon 3. svibnja i tragedija koje su je zadesile" i da je "vrijeme da promijeni smjer".
Istodobno dok je trajao skup na beogradskom Trgu Republike, srbijanska premijerka i potpredsjednica SNS-a Ana Brnabić izjavila je na provladinoj TV B92 da oporbena koaliicja "Srbija protiv nasilja" na dan izbora planira napraviti kaos i "proglasiti pobjedu" prije nego budu priopćeni rezultati.
"Prema informacijama koje imamo - a sigurna sam da ih imaju i inozemne organizacije u Srbiji, različite misije i veleposlanstva, oporba koju predvodi (vođa Stranke slobode i pravde Dragan) Đilas na dan izbora planira kaos".
Brnabić je rekla kako planiraju "od jutra praviti kaos na biralištima, zatrpavati republičko izborno povjerenstvo, sudove i tužiteljstva" pritužbama kako bi navečer "proglasili pobjedu prije nego budu prebrojani glasovi, izišli na ulice i pokušali preuzeti vlast", objavio je TV B92.
Kampanju koja završava u petak u ponoć početkom izborne šutnje prate uzajamne optužbe vlasti i oporbe da je "najprljavija dosad".
Finiš kampanje početkom ovog tjedna obilježila je poruka srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da će, izgubi li vladajuća Srpska napredna stranka, za koju otvoreno lobira od samog početka, povući s mjesta šefa države jer ne želi dijeliti vlast s oporbom i ostati na vlasti "bez legitimiteta".
Izborna šutnja počinje u petak u ponoć i trajat će do zatvaranja birališta u nedjelju u 20 sati. Pravo glasa, po rješenju Republičkog izbornog povjerenstva na dan 1. prosinca ove godine, ima 6.500.165 birača, a bit će tiskano i ukupno toliko listića za parlamentarne izbore.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....