Saudijska kraljevska obitelj gradi gotovo tisuću kilometara dug zid kako bi utvrdili sjevernu granicu svog kraljevstva.
Niz žičanih ograda i jaraka, isprekidanih nadzornim tornjevima i stražarskim mjestima, za cilj imaju zaštititi naftom bogatu kraljevinu od invazije džihadista Islamske države.
Dva teroristička napada prošlog tjedna na granici Saudijske Arabije, jedan samoubilački, a drugi oružani, odnijela su živote dvojice pograničnih policajaca, a vojni analitičari su ih okarakterizirali kao prvi napad Islamske države na to bliskoistočno kraljevstvo.
Iako još nitko nije preuzeo odgovornost za krvave napade, oni su se dogodili u zabačenom pustinjskom području, odmah uz iračku provinciju Anbar gdje se militanti Islamske države bore s iračkim vojnim snagama.
Kralj Saudijske Arabije Abdullah bin Abdulaziz al-Saud pokrenuo je prvu fazu projekta još u rujnu prošle godine, nedugo nakon što su islamistički pobunjenici preplavili susjedni Irak.
Višeslojna barijera u budućnosti će se protezati saudijskom granicom od Jordana do Kuvajta, a sadržavat će 78 kontrolnih tornjeva, osam zapovjednih centara, 10 nadzornih vozila i 32 centra za brzu reakciju na kritične situacije.
Barijera će se sastojati od jarka, dvije ograde i patrolne ceste koja će povezivati nadzorne tornjeve i zapovjedne centre.
Na ogradama će se nalaziti termalne kamere i radari koji mogu detektirati pojedince na udaljenosti od gotovo 20 kilometara, a vozila na 40 kilometara.
Islamska država smatra Saudijsku Arabiju izdajicom islama zbog veza sa Zapadom, zbog čega su pozvali "usamljene vukove" da napadaju saudijsku pograničnu policiju, šijitsku manjinu i strance.
Širenje Islamske države mogao bi označiti kraj saudijskog režima, kojeg džihadisti smatraju dekadentnim i koruptivnim.
Ključni cilj Islamske države je zauzimanje Saudijske Arabije, mjesta rođenja islama i doma dva sveta mjesta - Meke i Medine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....