Iz lijepe šarene kutije izvadite ploču za igranje, kocke i figurice. Bacate kockice i krećete na uzbudljivo putovanje iz Moskve, preko “pola” Europe, do Ženeve, Pariza, Amsterdama, Londona, a ako vas kocka i sreća posluže pa prvi stignete na cilj, u engleski gradić Salisbury u grofoviji Wiltshire, dobivate privilegij “otrovati” nervnim plinom Novičokom.
To je smisao nove društvene dječje igrice “Naši u Salisburyju”, koja se pojavila na policama ruskih trgovina. I cijena je prihvatljiva - niti 1,5 euro (77 rubalja), a nabavljate li je putem interneta, čak je i jeftinija.
Veliki odjek
Proizvođač je tvrtka Igrolend, a igra se lako, poput “Čovječe ne ljuti se” ili “Monopolyja”. Igrica je “posvećena” aferi Skripalj, koja je imala velik odjek u svijetu. Naime, ruski špijun Sergej Skripalj, koji je radio za britanske obavještajne službe, u Rusiji je uhićen i osuđen na 15 godina, a potom je u velikoj operaciji razmijenjen za ruske špijune uhićene u SAD-u. Žrtva napada bila je i njegova kći Julija.
Napad se dogodio u engleskom gradiću Salisburyju. Britanci su za to optužili rusku vojnu tajnu službu GRU i njihovih dvoje agenata, Ruslana Boširova i Aleksandru Petrovu, pravim imenima Anatolij Čepiga i Aleksandra Miškina. U javnosti su se pojavile njihove snimke u Salisburyju, pokazalo se da je “plinski” dvojac doista iz GRU-a, ali Moskva odbacuje optužbe te smatra da nema nikakvih dokaza da je baš njih dvoje izvršilo napad. No, to su igre među velikim silama. Slučaj je izazvao neviđene reperkusije u odnosima Zapada i Rusije, zbog čega je stotinjak ruskih diplomata protjerano iz 30-ak država, a jednako toliko zapadnih diplomata protjerano je i iz Rusije.
Kraft pivo i majice
U kontroverznoj igrici koja izaziva brojne rasprave nema mogućnosti istjerivanja diplomata, a u gradskoj upravi Salisburyja njome su zgroženi jer smatraju da se njome omalovažavaju i ismijavaju i napad i njegove žrtve.
Zamisao autora igrice Nikite Filipova i Mihaila Bobera (ako su im to prava imena i ako ne rade za GRU) bila je spustiti loptu po pitanju afere, ali i ismijati, kako kažu, “zapadnjačku rusofobiju” koja je planula nakon nje, iako još nije jasno, tvrde, što se, zapravo, dogodilo i tko je krivac za to. No, nisu Filipov i Bober jedini koji žele zaraditi na aferi Novičok. U Rusiji se proizvode majice s napisima Novičok, a jedan tamošnji pivar proizvodi i kraft pivo pod tim nazivom, koje ima solidnu prođu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....