Sudanski javni tužitelj počeo je istragu protiv svrgnutog predsjednika Omara al-Bašira zbog sumnji u pranje i posjedovanje velikih količina novaca bez zakonske osnove, kazao je za Reuters sudski izvor u subotu.
Istražitelji sigurnosnih službi u Baširovoj su kući pronašli eure, dolare i sudanske funte u vrijednosti većoj od 130 milijuna dolara. Izvor iz sudanskog tužiteljstva je za Reuters otkrio da su istražitelji zaplijenili torbe u kojima je bilo spremljeno 6 milijuna eura, 351.000 dolara te 5 milijardi sudanskih funti ili oko 105 milijuna dolara.
Premješten u strogo čuvani zatvor
Bašira, kojeg Međunarodni kazneni sud traži zbog optužbi za genocid u sudanskoj zapadnoj regiji Darfur, svrgnula je s vlasti vojska 11. travnja, nakon višemjesečnih prosvjeda protiv njegove vladavine.
1. SUDAN POLITICAL ALERT:
— #Sudan In The News (@SudanInTheNews) April 20, 2019
FORMER Sudanese president Omar Al Bashir is reportedly being investigated for money laundering, following a Sudanese military intelligence search of his home and suitcases.#SudanUprising #اعتصام_القيادة_العامة #تسقط
More details below: pic.twitter.com/XlkgOJBm8l
Izvori iz obitelji kažu kako je ovog tjedna, nakon što je prvotno bio zadržan u predsjedničkoj rezidenciji, premješten u strogo čuvani zatvor u Kartumu. Izvor iz tužiteljstva kaže da će u spomenutom zatvoru bivši predsjednik biti ispitan.
Sudanska udruga profesionalaca, koja je predvodila prosvjede, traži odgovornost Bašira i njegove vlade, obračun s korupcijom i kronizmom te ublažavanje ekonomske krize koja se pogoršala tijekom zadnjih godina Baširove vlasti.
#Sudan authorities seize Al #Bashir cash stash #bashirhasfallen #SudanNews #SudanProtests #SudanUprising #Sudan_Revolts #Sudan_UpRising https://t.co/sup6OnZ9TP pic.twitter.com/oPID9FZNhI
— Radio Dabanga (@Radiodabanga) April 19, 2019
Tri mjeseca prosvjeda
U srijedu je sudansko prijelazno vojno vijeće naredilo središnjoj banci da provjeri financijske transfere od 1. travnja te da zaplijeni "sumnjiva" sredstva, javlja državna novinska agencija SUNA.
Vijeće je također naredilo "obustavu prijenosa vlasništva dionica do daljnjega te prijavljivanje svih većih i sumnjivih prijenosa dionica kompanija vlastima".
Građani su prije svrgavanja Bašira s vlasti više od tri mjeseca tražili smjenu vlade, koju su optuživali za lošu ekonomsku situaciju u zemlji gdje vlada nestašica goriva i poskupljuju osnovne namirnice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....