USIJANJE

VIDEO: KAOS U CENTRU SARAJEVA Prosvjednici probili policijski kordon, umalo upali u zgradu parlamenta

 Twitter

Nekoliko desetaka prosvjednika blokiralo je u četvrtak promet u središtu Sarajeva nakon što nisu uspjeli ući u zgradu Parlamenta Federacije BiH na kojemu će izaslanici gornjeg Doma naroda glasovati o donošenju novoga Zakona o radu, kojemu je prosvjednici protive, kao i nekoliko oporbenih stranaka čiji su predstavnici napustiie zasjedanje.

Jedno od najprometnijih sarajevskih raskrižja na Obali Kulina bana ispred Doma sindikata prosvjednici su jedno vrijeme u potpunosti bokirali nakon što su prethodno pokušali ući u zgradu Parlamenta FBiH. Prosvjednici su u međuvremenu probili zaštitnu ogradu oko zgrade i pokušavaju ulaskom u zgradu prekinuti održavanje sjednice Doma naroda.

Ispred zgrade Parlamenta su postavljene ograde, a čuva ih veliki broj pripadnika Federalne uprave policije i policije Županije Sarajevo. Oni su spriječili prokušaj nasilnog ulaska u zgradu parlamenta.

Nekoliko tisuća prosvjednika protivi se donošenju Zakona o radu te su nosili više parola i izvikivali "Lopovi, lopovi".

Prosvjedi nisu pokolebali izaslanike u Domu naroda, koji su okupljeni oko vladajuće koalicije HDZ-a BiH i Stranke demokratske akcije, da prihvate dnevni red na kojemu je kao druga točka donošenje Zakona o radu. Sjednicu su napustili predstavnici oporbe Demokratske fronte Željka Komšića, SDP-a BiH i Saveza za bolju budućnost Fahrudina Radončića nakon što nije prihvaćen njihov prijedlog da se izmjene Zakona o radu skinu s dnevnoga reda današnje sjednice.

Predsjedateljica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Lidija Bradara ranije je najavila kako će izmjene zakona biti donesene unatoč prosvjedima.

Izmjene zakona podupire vlast, poslodavci u Federaciji BiH i dužnosnici Europske komisije budući da donošenje ovoga zakona predstavlja jednu od niza mjera reformi važnih za približavanje zemlje Europskoj uniji.

Predstavnici sindikata međutim tvrde da se ovim zakonom značajno smanjuju prava radnika.

Zastupnički dom parlamenta BiH trebao bi također potvrditi odluke o izmjenama Zakona o radu.

Prihvaćen zakon o radu u FBiH, prosvjednici se razišli

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH u četvrtak je prihvatio izmjene Zakona o radu kao dio mjera potrebnih za približavanje te zemlje Europskoj uniji, dok su se sindikalni prosvjednici koji su pokušavali ući u zgradu Parlamenta u Sarajevu i prekinuti održavanje sjednice razišli nedugo nakon okončanja rada ovog parlamentarnog doma.

Zakon o radu prihvaćen je potporom 28 izaslanika HDZ-a BiH i Stranke demokratske akcije (SDA) te niza manjih stranaka, dok su tri izaslanika glasovali protiv.

Ranije tijekom dana zasjedanje gornjeg, nacionalno koncipiranog Doma naroda Parlamenta Federacije BiH napustili su izaslanici oporbenih stranaka SDP-a BiH, Demokratske fronte (DF) Željka Komšića i Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića podržavajući zahtjeve sindikalnih prosvjednika, uglavnom zaposlenika u javnoj upravi i državnih poduzeća.

Premijer Federacije BiH Fadil Novalić ocijenio je da je prihvaćen najliberalniji zakon o radu u Europi te da će s njegovim donošenjem biti omogućena nova zapošljavanja i pristup fondovima Europske unije.

"Zakon nam treba zbog nas, ne zbog EU", pojasnio je premijer Novalić.

Izmjene radnog zakonodavstva podupiru još predstavnici poslodavaca i Europske komisije, dok su sindikati nezadovoljni jer se njime smanjuju prava radnika.

Tijekom dana prosvjednici su provalili zaštitnu ogradu te su pokušali ući u zgradu gdje se održavala sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, no u tome su ih spriječili pripadnici Federalne uprave policije (FUP).

Sindikalisti su ispred zgrade parlamenta čekali na izlazak izaslanika, no oni su zgradu napustili na pomoćni izlaz. Nakon toga su se razišli, te su najavljeni novi prosvjedi.

Da bi novi Zakon o radu stupio na snagu potrebno je da ga uz Doma naroda podupre i drugi, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH.

Prihvaćanje ovoga zakona jedna je od niza reformi na koje su se vlasti BiH obvezale u okviru približavanja te zemlje Europskoj uniji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 18:00