TAJNI EKSPERIMENT

VIDEO Operacija 'Kotao': Kako je britanska vojska testirala biološko oružje na majmunima

Pokus je proveden pred 60 godina, na vrhuncu Hladnog rata
 YouTube

Na YouTubeu se nedavno našao 47-minutni film britanskog ministarstva obrane na kojem su zabilježeni svi detalji operacije 'Kotao', tajnog vladinog eksperimenta biološkim oružjem. Operacija je provedena 1952., na vrhuncu Hladnog rata, na živim majmunima i zamorcima koji su izloženi bakterijama bubonske kuge . Svi su ili uginuli unutar nekoliko dana ili su ubijeni kako bi im mogli biti secirani organi.

Iako se već znalo za film o ovoj operaciji, koji pokazuje do koje je mjere poslijeratna Britanija ozbiljno shvaćala mogućnost sovjetskog napada biološkim oružjem, i do koje je mjere bila spremna eksperimentirati na životinjama kako bi razvila vlastita oružja, ministarstvo obrane je tek nedavno dopustilo da se film učini javno dostupnim.

Scene s 3.500 zamoraca i 83 rezus majmuna ugurana u kutije iz kojih im samo viri glava i koji vrište od straha iz današnje je perspektive vrlo uznemiravajuća. I samo ministarstvo obrane pokušalo se ograditi od pokusa izvedenog pred 60 godina, navodeći da takva praksa nije u skladu s modernim etičkim načelima u provođenju znanstvenih pokusa.

Pokus je proveden na brodu kraj otoka Lewis , na samom sjeveru Kraljevstva. Znanstvenici odjeveni u gumene skafandere i s gas-maskama prvo su posložili životinje na palubu, sklonili se, a zatim detonirali bombu koja ih je zasula bakterijama bubonske kuge. Eksperiment je bio toliko tajan da većina posade vojnog broda koji je prevozio znanstvenike i životinje nije znala o čemu se radi.

Iako su poduzete sve mjere opreza, na posljednji dan pokusa jedna je brodica neočekivano naišla i prošla ravno kroz područje nad kojim su se raširile bakterije kuge. Brodicu su u tajnosti tri tjedna slijedili vojni brodovi, očekujući možebitan poziv upomoć, a kad su se uvjerili da nitko nije zaražen, spaljeni su gotovo svi pisani tragovi o prolasku brodice kroz zaraženo područje.

Film je postao dostupan javnosti zahvaljujući trudu Mikea Kennera (58) iz Dorseta.

- Ovo je jedini takav film na svijetu, rekao je. Koliko ja znam, to je jedini film koji prikazuje kako se životinje izlažu smrtonosnim patogenima.

- Većina nas je vidjela realnu potrebu da Britanija razvije biološko oružje, ispričao je Geoffrey Scarlett (82), jedan od rijetkih znanstvenika koji su sudjelovali u operaciji 'Kotao' koji je još živ.

- Bilo je to usred Hladnog rata. Znali ste da se to mora. Većina nas je ili bila u ratu ili su, poput mene, u njemu odrasli. Svi smo mi vidjeli atomsku bombu, a ovo je bila jedna druga metoda ratovanja. Atomska bomba može uništiti čitav grad, ali biološki rat može čitavu državu zbrisati s lica zemlje, dodao je Scarlett.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 01:06