"Oslobodite Palestinu!’’, uzvikivalo je glasno stotinu tisuća prosvjednika protiv okupacije Gaze u Londonu, mašući palestinskim zastavama.
Nacionalni marš za Palestinu, pod sloganom „Zaustavite rat u Gazi“, okupio je u subotu prosvjednike iz svih dijelova Velike Britanije. Ovo je drugi vikend zaredom da su Britanci izašli na ulice kako bi pozvali na prekid izraelskih zračnih napada na Gazu koji su pokrenutih nakon napada militante skupine Hamas na Izrael.
No za razliku od prošle subote, nastavak sukoba i bombardiranje bolnice al-Ahli u Gazi, potaknuli su vidljivo veći odaziv prosvjednika i ljutnju. Prema policijskim procjenama, u maršu je sudjelovalo 100.000 prosvjednika. Prosvjednici su se penjali na krovove autobusnih stanica, obližnje zgrade i kipove kako bi mahali simbolima Palestine.
„Izrael je teroristička država“, „Stop genocidu“, čulo se među brojnim protuizraelskim povicima. Transparenti su pokazivali oštro protivljenje američkom savezništvu s Izraelom i politici predsjednika Joea Bidena. Također, brojni su slogani kritizirali britansku politiku i medijsku pokrivenost sukoba od strane nacionalnog emitera BBC. Jedan je prosvjednik držao transparent: „Skinimo Torijevce s vlasti“ .
Ministrica unutarnjih poslova Suella Braverman rekla je u ponedjeljak višim policijskim službenicima da bi mahanje palestinskom zastavom ili pjevanje specifičnih fraza za Palestinu, poput "od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna", moglo biti kazneno djelo. Takvi slogani neprestano su se ponavljali tijekom prosvjeda.
Među transparentima pronašao se i zanimljiv novi znak „lubenice‘‘. Voće s bojama zastave Palestina predstavljala tetovažu koju je napravio Saint Levant, palestinsko-alžirski umjetnik rođen u Jeruzalemu poznat po svojim protestnim pjesmama u kojima nastoji razbiti stereotipe o Arapima.
Nacionalni marš, koji je organizirala organizacija Palestine Solidarity Campaign, započeo je kod Marble Archa u blizini londonskog Hyde Parka. Prosvjednici su zatim pješačili gotovo 4 kilometra do četvrti Whitehall, gdje su uredi vlade i rezidencija premijera Rishija Sunaka, Downing Street.
Britanske vlasti pozvale su prosvjednike da vode računa o boli koju osjeća židovska zajednica. Londonska metropolitanska policija izvijestila je da je u listopadu zabilježila višestruki porast antisemitskog govora mržnje.
Policija je prije marša upozorila da će svatko tko pokaže podršku Hamasu, koji Britanija označava kao terorističku organizaciju, biti uhićen. Svaki zločin iz mržnje neće se tolerirati. Isto upozorenje bilo je na snazi i proteklog vikenda kada je Londonska metropolitanska policija rasporedila tisuću policajca. Tada je uhićeno 15 ljudi. Unatoč strahovima od mogućih sukoba, ponovljeni marš je protekao mirno te nije bilo uhićenja.
Za mnoge okupljene ovaj marš solidarnosti bio je emotivni trenutak kada su se prisjetili obitelji i prijatelja zarobljenih u ratnom sukobu.
Prosvjedi su se danas održali i u Manchesteru, Rimu, Sydneyju, Ankari, Istanbulu, New Yorku. Marširalo se i u Libanonu, Jemenu, Egiptu, Indoneziji, Maroku, Maleziji, Južnoj Africi. Tenzije oko održavanja pro-palestinskih prosvjeda posebno su se očitovale u Francuskoj i Njemačkoj, zemljama s najvećim židovskim i muslimanskim zajednicama. Policija u Berlinu je zabranila propalestinske prosvjede koji su bili zakazani u nedjelju, izvijestila je novinska agencija dpa. Kao razlog navodi se moguće nasilje i antisemitski govor mržnje.
Dok je svijet izražavao podršku Palestini, Izrael je u subotu nastavio s bombardiranjem Gaze. Malo olakšanje došlo je kada je dopušteno da 20 kamiona s humanitarnom pomoći pristigne u Gazu preko južnog graničnog prijelaza Rafah s Egiptom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....