JOŠ NEMA NIKAKVE POTVRDE

VLADA 'Karimov je u kritičnom stanju'; TURSKA I REUTERS 'Mrtav je!'

Islam Karimov, u krugu Lola Karimova
 Muhammadsharif Mamatkulov, Pascal Le Segretain / REUTERS, Getty Images

Uzbekistanski predsjednik Islam Karimov preminuo je od srčanog udara, objavili su u petak diplomatski izvori i turski dužnosnici, dok analitičari razmatraju tko će biti ključan za određivanje nasljednika na čelu te države od 32 milijuna ljudi, prenose agencije.

Turski premijer Binali Yildrim objavio je na televiziji da je Karimov umro, premda još uvijek nema službene potvrde uzbekistanske vlade.

"Uzbekistanski predsjednik Islam Karimov je preminuo. Neka Božja milost bude s njim, dok Turska dijeli bol i tugu s uzbekistanskim narodom", rekao je Yildrim na sjednici vlade koja je bila prenošena na televiziji.

Ranije u petak Reuters je objavio da su mu tri neimenovana diplomatska izvora potvrdila da je Karimov umro.

Često kritiziran od strane zapada i udruga za ljudska prava zbog svog autoritarnog načina vladanja, Karimov je Uzbekistanom vladao od 1989., prvo kao čelnik Komunističke partije, a zatim kao predsjednik nove i nezavisne republike od 1991. godine.
Karimov nije odredio svog nasljednika, pa analitičari smatraju da će prijenos vlasti i kandidati za nasljednika biti odlučeni iza zatvorenih vrata od strane male skupine dužnosnika i članova obitelji.

Prvi od njih je Shavkat Mirzijojev, 59-godišnji bivši guverner koji je na poziciji premijera od 2003., te je zadužen za poljoprivredu, ključnu za uzbekistansku ekonomiju.

Mirzijojev je na početku svog mandata viđen kao privremeni premijer, no s vremenom ga je Karimov počeo poštovati kao sposobnog gospodarstvenika.

Važan faktor biti će i Rustam Azimov, 57-godišnji ministar financija koji se smatra relativno liberalnim i kompetentnim. Član je vlade od kasnih devedesetih godina, te je od tada povezan s ministarstvom financija.

Vodio je nelagodne razgovore s međunarodnim financijskim institucijama, a analitičari ga smatraju snažnijim političarom od Mirzijojeva, no pitanje je kako bi kontrolirao sigurnosne snage i vojsku.

Rustam Inojatov, u 72 godini, vođa je moćne državne sigurnosne službe SNB već 21 godinu, te ga mnogi vide kao odlučujućim čimbenikom u Uzbekistanu. Bio je ključna osoba u gušenju pobune u Andizhanu. Inoyatov osim SNB-a kontrolira i vojsku i policiju.

Jedna od ključnih faktora je i mlađa kćer Lola Karimova-Tiljajeva, no ona je u rijetkom obraćanju za medije 2013. rekla kako nema političkih ambicija.

Važnu ulogu igra i njezin suprug Timur Tiljajev, "gospodarstvenik koji nije nikad sudjelovao u uzbekistanskom političkom životu", kako ga je ona opisala. Tiljajev kontrolira prometna i trgovinska poduzeća Uzbekistana.

Po ustavu će vlast do izbora, koji se trebaju održati u iduća tri mjeseca, preuzeti Nigmatila Juldošev, predsjednik gornjeg doma parlamenta.

Tkogod naslijedi Karimova, trebat će znati održavati ravnotežu između zapada, Rusije i Kine, sila koje pretendiraju nad tom bogatom srednjoazijskom regijom, te izgladiti tenzije sa susjednim, bivšim sovjetskim republikama Kirgistanom i Tadžikistanom, oko granica i zajedničkog gospodarenja resursima poput vode.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 04:35