Nije lako sudjelovati na sastanku s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom kad se raspravlja o krizi. Neki, manje vješti, lako dobiju po prstima.
Kremlj na mrežnoj stranici prenosi kako je tekao današnji sastanak u Putinovoj dači u Novo Ogarjovu gdje je okupio vodstvo sigurnosnih i vojnih službi, a na kojem se raspravljalo o ukrajinskom osvajanju dijela teritorija u ruskoj oblasti Kursk.
Guverner te regije, Aleksej Borisovič Smirnov, pomislio je da se govori otvoreno:
- Trenutno je situacija u regiji složena; danas je pod neprijateljskom kontrolom 28 naselja. Dubina prodiranja na područje Kurske oblasti je 12 kilometara, širina fronte je 40 kilometara.
Putin ga prekida:
- Slušaj, Alekseje Borisoviču, vojni odjel će nas izvijestiti koja je širina i dubina tamo. Govorit ćete nam o društveno-ekonomskoj situaciji i izvještavati o pomoći ljudima.
Guverner je potvrdio da je s ponedjeljkom evakuirana 121.000 ljudi, a još 59.000 čeka evakuaciju.
Neprijatelja čeka snažan odgovor
Stanje u Kurskoj oblasti je loše i ukrajinski je proboj izazvao pravu pomutnju u ruskim redovima. Putin je na početku razgovora poručio:
- Neprijatelj će se nedvojbeno suočiti sa snažnim odgovorom, a svi ciljevi koje smo postavili sigurno će biti ostvareni.
Protumačio je i ukrajinsku operaciju navodeći da je sada jasno ‘zašto je režim u Kijevu odbacio naše prijedloge miroljubivog rješenja kao i one zainteresiranih i neutralnih posrednika‘. Ruski prijedlog miroljubivog rješenja traži da se Ukrajina, koju Putin naziva ili neprijatelj ili režim u Kijevu, odrekne sve četiri oblasti koje je Moskva djelomično okupirala (Doneck, Luhansk, Zaporižje, Herson) te da na toj osnovi počnu razgovori. Putin prihvaća tezu da je ukrajinski napad usmjeren jačanju pregovaračkih pozicija.
- Čini se da neprijatelj, uz podršku svojih zapadnih pokrovitelja, izvršava njihove direktive, a Zapad koristi Ukrajince kao posrednike u ovom sukobu. Čini se da neprijatelj želi ojačati svoju pregovaračku poziciju za budućnost. No, kakve pregovore možemo imati s onima koji neselektivno napadaju civile i civilnu infrastrukturu ili predstavljaju prijetnju nuklearnim postrojenjima? O čemu s takvim strankama raspravljati, iznosi kremaljski car.
Pozornost izazivaju posljednje dvije rečenice: Rusija od proljeća masovno napada ukrajinsku energetsku infrastrukturu nastojeći stvoriti situaciju u kojoj Kijev ne može osigurati električnu energiju i grijanje stanovništvu ove zime. Rusija je, protivno svim međunarodnim obvezama, okupirala ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporižje, najveću u Europi, koja je izvan funkcije. Ukrajinske snage su još relativno daleko od ruske nuklearke Kursk.
- Drugo, ove akcije imaju za cilj postizanje primarnog vojnog cilja: zaustaviti napredovanje naših snaga u njihovom nastojanju da u potpunosti oslobode teritorije Luhanske i Donecke narodne republike, regije Novorusija, tumači Putin.
Potvrđujući time da je cilj svih ciljeva sadašnjeg trenutka agresije (‘specijalne vojne operacije‘) u potpunosti osvojiti te dvije ukrajinske oblasti. Putin tvrdi da u tome nije bilo uspjeha ukrajinske strane, što je točno, dinamiku na tom dijelu bojišta i dalje diktira Rusija. Ako se situacija u Kurskoj oblasti zakomplicira te ruske snage ne uspiju odbaciti ukrajinske, nije isključeno da će Moskva morati povući dio snaga upravo s tog dijela fronta što bi moglo dati potreban predah ukrajinskim snagama ne isključujući mogućnost proboja.
Rusko društvo ostaje čvrsto i podržava vojsku
- Konačno, još jedan je cilj neprijatelja izazvati neslogu i podjele unutar našeg društva, unijeti strah i potkopati jedinstvo i koheziju ruskog naroda. Žele to postići destabilizirajući situaciju u pograničnim područjima. Međutim, odgovor ruskih građana bio je odlučan: postoji široka potpora onima kojima je potrebna, snažna potpora vojsci i, što je važno, sve veći broj pojedinaca koji se žele pridružiti redovima onih koji herojski brane Rusiju. U posljednje vrijeme primjetan je porast broja ljudi koji potpisuju ugovore s Ministarstvom obrane, zaključio je Putin ekspoziciju.
Rusko vodstvo je šokirano napadom i uspjehom ukrajinskih snaga, a još više nesposobnošću navodno moćne ruske armade da odbaci napadače. Putin je vidljivo ljut, posebna je pozornost posvećena dijelu sastanka na kojem se govori o pomoći civilma u dvije oblasti, Kurskoj i Belgorodskoj gdje se obavlja evakuacija kako bi javnosti pokazao da je to primarni interes vlasti. Fascinantno je da na sastanku najbliže njemu i dalje sjedi Sergej Šojgu, bivši ministar obrane, sada tajnik Vijeća nacionalne sigurnosti, koji je među najodgovornijima za sve probleme ruske intervencije u Ukrajini. Jednako tako i da se Putin ne lišava usluga Valerija Gerasimova, načelnika Glavnog štaba, koji je potvrdio nesposobnost upravljanja ruskom vojskom. Nije nevažno da sjedi na kraju.
Ukrajinski napad je, priznaje Putin, ostvario važan cilj, unio nemir u rusko vodstvo. Što nije dobra vijest ako se prihvati teza da bi početkom sljedeće godine počeli pregovori o mirnom rješenju sukoba.