‘NEMA CRVENIH LINIJA‘

Vojni stručnjaci sastavili popis od 200 meta: ‘Pogledajte ovu lokaciju, jedan razoran udar i Rusi su obezglavljeni!‘

Institut za proučavanje rata (ISW), trust mozgova iz Washingtona, sastavio je kartu od oko 200 vojnih ciljeva u rasponu ATACMS-a i Storm Shadowa

Ukrajinski udar na zračnu luku u regiji Pskov

 -/sputnik/profimedia/-/sputnik/profimedia

U intervjuu za britanski javni servis francuski ministar vanjskih poslova Jean-Noel Barrot je rekao da "Zapad ne smije imati crvene linije" u davanju oružja za Ukrajinu, što uključuje i francuske dalekometne projektile Scalp, pandan britanskim raketama Storm Shadow. Ovim se Francuska pridružila Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, koje su svoje dopuštenje dale tijekom prethodnih nekoliko dana.

Prema vojnim stručnjacima, tek treba vidjeti koliko će to donijeti promjena na ratištu jer puno ovisi o tome koliko projektila će biti poslano u Ukrajinu, ali i koliko učinkovito će ih ukrajinske snage koristiti. Jedno je jasno - postoji cijeli niz meta koje Ukrajinci mogu ciljati, a to su ruski aerodromi preko kojih se dopremaju vojska i oružje, zapovjedni centri i vojna skladišta. "Rusi se u ovom trenutku nalaze u nesigurnoj situaciji jer ne znaju što će Ukrajinci gađati. Stotine meta sada su nadohvat ruke novih projektila koji mogu nanijeti teže udarce od dalekometnih bespilotnih letjelica koje Ukrajina sada koristi za napade duboko u Rusiju", stoji u analizi Wall Street Journala (WSJ).

Institut za proučavanje rata (ISW), trust mozgova iz Washingtona, sastavio je kartu od oko 200 vojnih ciljeva u rasponu ATACMS-a, koji ima domet do 300 kilometara, i Storm Shadowa, koji može pogoditi ciljeve udaljene 260 kilometara. George Barros, analitičar u ISW-u, pojasnio je da se najveća koncentracija takvih meta koje bi Ukrajina potencijalno mogla ciljati nalazi u južnoj ruskoj pokrajini Rostov. Ondje su najmanje četiri zračne luke koje su mjesto slijetanja za mnoge vojnike, koje se onda autobusima prevozi na ukrajinsko ratište. "Napad na takve lokacije mogao bi biti razoran i uništiti ključno mjesto za raspoređivanje ruskih vojnika", smatra Barros.

Ali puno se može napraviti i bez sofisticiranih visokopreciznih projektila. Ukrajinski dronovi su u noći na ponedjeljak u ruskom gradu Kalugi, udaljenom 500 kilometara od granice, pogodili i uništili tamošnju rafineriju kao i istraživačko-proizvodno poduzeće Tajfun koje se bavi razvojem i proizvodnjom složene elektroničke opreme posebne namjene i civilne namjene, a proizvodi i radarsku opremu za rusku mornaricu, posebice za obalne raketne sustave. Lokalne vlasti su potvrdile požar na "jednom industrijskom objektu" koji su izazvale "krhotine srušenog drona", ali na snimkama se vide goleme eksplozije i visoki oblak crnog dima. Na suprotnoj strani, Rusi su raketirali Harkiv i Odesu, gdje ima na desetke žrtava. Osim toga, Rusija ima vojnu inicijativu u velikim dijelovima istočne bojišnice, iako je u listopadu gubila otprilike 1350 vojnika. Sada su Rusi blizu zauzimanja strateški važnog grada Kurahovo, a izgleda da se spremaju za veću ofenzivu na jugu, u regiji Zaporižja, zbog čega Ukrajinci ubrzano grade nove obrambene fortifikacije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 12:02