Sjedinjene Države su potvrdile u srijedu da su primile 335 milijuna dolara odštete od Sudana za žrtve atentata koje je 1998. izvela al-Qaida i potvrdile su da sada žele "otvoriti novo poglavlje" u odnosima s Khartumom.
U sklopu sporazuma koji je ostvaren krajem 2020. nakon diplomatske borbe i dugih pravnih procedura, sudanska vlada je pristala isplatiti tu odštetu i kamate žrtvama atentata na veleposlanstva Sjedinjenih Država u Keniji i Tanzaniji, na američki vojni brod USS Cole u Jemenu 2000 u kojima je ukupno poginulo više od 200 ljudi.
Taj novac je bio položen na blokirani račun sve dok američka vlada nije uklonila Sudan s američkog crnog popisa zemalja koje podržavaju terorizam, što je sinonim za sankcije i prepreke za ulaganja.
To je sada učinjeno, Sudan je maknut s crnog popisa u prosincu, State Department je prošlog tjedna obavijestio američki Kongres o ponovnoj uspostavi "suverenog imuniteta za Suda" sukladno zakonu s kraja 2020., naveo je u srijedu američki državni tajnik Antony Blinken u priopćenju, a novac je deblokiran, objavljeno je.
Američko pravosuđe je ocijenilo da je Sudan odgovoran što je na svom teritoriju tijekom 1990.-ih primio šefa al-Qaide, Osamu bin Ladena i zbog toga je ta zemlja 1993. stavljena na američku crnu listu.
"Cijenimo konstruktivne napore Sudana posljednjih godina u pronalaženju rješenja zajedno s nama", naveo je Blinken. "Sada je taj težak proces iza nas, američko-sudanski odnosi mogu otvoriti novo poglavlje", dodao je.
U sklopu kompromisa koji je ispregovarala vlada bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, prijelazna sudanska vlada je pristala priznati državu Izrael.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....