Kineski predsjednik Xi Jinping u novogodišnjem je govoru pokazao lirsku dušu poručivši javnosti da su 2024. "zajedno iskusili vjetrove i kiše te vidjeli duge", ali ta se lirika u četvrtak sudarila s brutalnom realnosti. "Oštar pad kineskih burzi posljedica je slabijih nego što se očekivalo podataka o PMI-ju (indeksu menadžera nabave) industrijske aktivnosti - pao je s 50.3 u studenom na 50.1 u prosincu (sve iznad 50.0 je pozitivno) - što ukazuje na usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva, unatoč nizu monetarnih i fiskalnih poticajnih mjera", prenosi Hina Reuters. Renminbi je pao na najnižu razinu u odnosu na dolar u posljednjih 14 mjeseci, pa je Središnja banka pokrenula mjere fiksiranja tečaja.
Više vjetrova neko duga
Treba dodati zabrinutost ulagača da će dolazak Donalda Trumpa u Bijelu kuću stvoriti nove prepreke Kini na ekonomskom i inom planu, što se već uračunava u gospodarske i financijske projekcije. Kako se čini, pred Xijevom Kinom više je vjetrova i kiša nego duga. Šef svega u kineskom svemiru svjestan je toga, pa u govoru koji je dosadan i birokratski, te na više mjesta izričajem podsjeća na doba socrealizma ("Kao i uvijek, rastemo na vjetru i kiši, i postajemo jači kroz teška vremena. Moramo biti samouvjereni."), naglašava nedaće koje nadolaze: "Kineska ekonomija suočava se s novim uvjetima, uključujući izazove neizvjesnosti u vanjskom okruženju i pritisak transformacije iz starih pokretača rasta u nove." Odgovor Partije bit će, kaže, "proaktivnije i učinkovitije politike", dakle nastavit će se s mjerama poticaja potrošnje, ublažavanja krize u nekretninskom sektoru i, osobito na razini lokalnih vlasti, riječ je o golemom dugu. Prije novogodišnjeg govora na jednom je skupu bio nešto rječitiji: "Moramo... dodatno sveobuhvatno produbiti reforme, proširiti otvaranje, bolje koordinirati razvoj i sigurnost, (i) provesti proaktivnije i učinkovitije makroekonomske politike."
Trump i tajvansko pitanje
Xi i dalje sigurnost smatra temeljem svojih politika i neupitno je da će ekonomija, koliko god bila odsudna za opstanak režima, biti podređena toj misli vodilji šefa Komunističke partije. Koji, kao u propovijedi nekog lošijeg svećenika, zaključuje da "moramo donijeti više osmijeha našim ljudima i više topline njihovim srcima". Nije ni ova rečenica slučajna, Kina se prošle godine suočila s nekoliko napada na građanstvo koje Peidong Sun, profesor sa Sveučilišta Cornell, naziva "osvetom društvu". Napadi su sve brutalniji, krvaviji i, nažalost, sve češći, posljedica rastućih društvenih tenzija koje ozbiljno zabrinjavaju politički vrh jer naznačuju da je javnost nezadovoljna društvenim ugovorom: Partija jamči stalno poboljšanje životnog standarda, a mi prihvaćamo njezinu apsolutnu vlast.
Ministarstvo obrane Republike Kine na Tajvanu priopćilo je u četvrtak da su borbeni zrakoplovi i ratni brodovi Narodnooslobodilačke vojske Kine izveli prvu "borbenu patrolu" oko otoka u ovoj godini. Lai Ching-te, predsjednik RK na Tajvanu kojeg Peking smatra separatistom, u srijedu je poručio da očekuje ravnopravnu, dostojanstvenu, zdravu i uređenu razmjenu s Kinom, ali se pitao postoji li dobra volja Pekinga koji je, primjerice, pokrenuo blokadu jednostavnih stvari poput turizma.
Xi je ponovio dobro poznato: "Mi Kinezi s obje strane Tajvanskog tjesnaca pripadamo jednoj te istoj obitelji. Nitko nikada ne može prekinuti vezu srodstva između nas i nitko nikada ne može zaustaviti ponovno ujedinjenje Kine, trend vremena." RK na Tajvanu očekuje još jedna godina nasrtaja s kopna svim oblicima zastrašivanja pri čemu će Peking pomno pratiti kako će se Trump postaviti prema tajvanskom pitanju: tijekom kampanje je rekao da taj otok, koji se grčevito bori sačuvati neovisnost (priznaje ga 13 država, među kojima je krunski dragulj Sveta Stolica), premalo plaća američku zaštitu.
Zaoštravanje stanja
Uzevši u obzir kineske ekonomske teškoće - prema posljednjim anketama rast prošle godine se zaustavio na 4,8 posto (stvarni broj ćemo doznati za nekih mjesec dana), a vlada je projicirala barem pet posto - ne očekuje se da bi se Peking ove godine upustio u avanturu osvajanja otoka koji smatra odmetnutim od matice zemlje. Na umu treba imati da je Xi prisajedinjenje, kao dio preporoda kineske nacije, stavio na vrh prioriteta svoje vladavine i teško da će od toga odustati.
Kaos na Korejskom poluotoku koji je počeo bezumnom, nasreću neostvarenom odlukom Yoon Suk-yeola, bivšeg predsjednika Republike Koreje, južne, da uvede izvanredno stanje se ne smiruje, a na sjeveru diktator Kim Jong-un neprestano prijeti ohrabren savezništvom s Rusijom. Zaoštravanje stanja stvorilo bi okolnosti koje bi Xi mogao smatrati povoljnima za udar na RK na Tajvanu. Loše stanje u vojsci, gdje ministri obrane traju nekoliko mjeseci, dok se ne otkrije da su upleteni u korupcijske mreže, djeluje smirujuće jer takva vojska teško da bi uspjela izvesti zahtjevnu operaciju zračnog i pomorskog desanta na Tajvan.
Xi i njegova drugarica, general-bojnica Peng Liyuan koja ima snažan utjecaj na zbivanja u vojsci i politici u cjelini, ulaze u godinu velikih valova (da pokušam biti xijevski lirski) i velikih izazova (da se vratim normalnom izričaju).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....