HAKIRANJE U IME DRŽAVE

Yahoo špijunirao milijune vlastitih korisnika, a sve po nalogu tajnih službi?

 REUTERS

Tehnološka kompanija Yahoo u tajnosti je izradila program za pretraživanje elektroničke pošte svojih korisnika prema uputama koje su joj dale američke tajne službe, potvrdili su dobro obaviješteni izvori.

Tvrtka je pristala raditi po klasificiranim uputama američke vlade, pretražujući stotine milijuna e-mail računa za potrebe Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) i FBI-a, rekla su dva bivša radnika tvrtke i treća upućena osoba.

Zasad je nepoznato za kojim su informacijama tragale tajne službe, ali se zna da su od Yahooa tražili da se e-mailovi pretražuju prema određenom nizu slova. To može biti neka fraza ili privitak u elektroničkoj pošti, rekli su izvori koji nisu željeli otkrivati identitet.

Reuters nije mogao doznati je li i koje je podatke Yahoo predao vlastima i je li isti zahtjev upućen ostalim pružateljima usluge elektroničke pošte.

"Yahoo radi po zakonima SAD-a", odgovorili su Reutersu iz Yahoo-a ne želeći davati nikakve dodatne izjave.

I iz Facebooka su odbili Reutersov zahtjev za intervju, a na zahtjev za komentar nisu odgovorili Google i Microsoft, dva najveća e-mail providera u SAD-u.

NSA je Reutersovo pitanje proslijedio uredu direktora Nacionalne obavještajne službe koja je međutim odbila komentirati slučaj.

Američki teleoperateri i internetske tvrtke već su davale obavještajnim agencijama niz podataka o svojim korisnicima. No neki bivši vladini dužnosnici i stručnjaci za sigurnost kažu da im dosad nije bila poznata tako opsežna uredba o prikupljanju podataka na internetu u stvarnom vremenu ili ona koja bi zahtijevala izradu novoga kompjutorskog programa.

Prema zakonu izmijenjenom 2008., američke tajne službe mogu od internetskih kompanija tražiti da im dostave podatke zbog različitih razloga, poput sprečavanja terorističkih napada.

Bivši suradnik NSA-e Edward Snowden otkrio je javnosti goleme razmjere elektroničkog nadzora i natjerao američku vladu da ublaži neke programe radi zaštite privatnosti korisnika interneta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 02:27