SVJEDOKINJA STRAVE

Zagrepčanka opisala bečku noć užasa: Ušli smo, a on je pogasio svjetla i navukao limenu zaštitu...

Karla Blažeković bila je te večeri s društvom. Do dva sata ujutro ostali su zatočeni...
Napad u Beču
 Afp

Dan nakon terorističkog napada u kojem su u ponedjeljak oko 20 sati u Beču ubijene četiri osobe, a najmanje 22 ih je ranjeno, od čega je sedmero u kritičnom stanju, Austrija i Beč su u šoku i pod opsadom policije i vojske.

Poznato je da su žrtve stariji muškarac, starija žena, mladi prolaznik i konobarica. Među ranjenima je i jedan policajac, koji je kritično, ali stabilno. Njega i još jednu stariju ženu od sigurne su smrti spasila dva turska MMA borca. Jedan od njih je tom prilikom ranjen u nogu, a kasnije su se zaputili u policijsku postaju kako bi opisali sve što su vidjeli, zbog čega su prozvani herojima Beča.

Panika

Iz sata u sat doznaju se nove informacije o tome kako je kalašnjikovom terorist posijao smrt i strah. Sve je počelo na Schwedenplatzu ucentru Beča, blizu sinagoge.

Zvuk policijskih sirena i vozila hitnih službi parao je noć dok su gradskim ulicama bježali prestravljeni građani koji su izašli u restorane, barove i trgovine večer uoči lockdowna. U potragu za teroristom, a u početku se sumnjalo da je više njih, bilo je uključeno čak 1000 policajaca, a osiguranje vitalnih objekata prepušteno je vojsci.

Pucalo se na najmanje šest mjesta u središtu Beča prije nego što je policija, devet minuta nakon prvih hitaca, usmrtila napadača. Prema riječima očevidaca, mecima iz "dugog oružja" zasuti su ljudi u prepunim barovima i kafićima. Oni su htjeli iskoristiti posljednju večer prije stupanja na snagu policijskog sata uvedenog u cilju suzbijanja zaraze covidom-19. Nakon napada zatvoren je veći dio povijesnog središta grada.

Dramatičnu bečku noć opisala nam je Zagrepčanka Karla Blažeković (23), koja je studira međunarodne odnose i diplomaciju u Beču:

- Moje društvo se okupilo u baru Monami u drugom okrugu. Oko 20 sati me nazvala sestrična, koja je bila nedaleko od mjesta pucnjave. Bila je u šoku i govorila mi je: 'Ovdje je sve puno policije. Ostani gdje jesi!'. Nakon toga su nam počele stizati poruke o pucnjavi. S obzirom na to da je pisalo da je pucnjava kod sinagoge, pomislili smo da se radi o nekoj ludoj osobi ili da je to djelo nekog neonacista. Izišli smo ispred kafića zapaliti cigaretu, a onda je došao vlasnik lokala i rekao nam da se brzo vratimo unutra jer je dvije ulice talačka kriza.

Ušli smo, a on je pogasio svjetla, navukao limenu zaštitu i smjestio nas 50-ak u podrum. Tu smo ostali do 2 sata ujutro. Tek tada smo izašli. Nisu vozili taksiji, autobusi, sve je bilo puno policije. Po mene je uspjela doći sestrična.

Novinarka Karla Blažeković opisala nam je i atmosferu dan nakon napada: - Svi smo u šoku. Ovaj napad promijenio je bečki način života. Nitko ne može vjerovati da je to počinila osoba koja je tu rođena i koja je odrasla u multikulturalnoj sredini. Navodno još nije uhvaćen još jedan napadač, pa sam danas ostala kod kuće.

Pretresi i uhićenja

Do utorka rano popodne u racijama diljem Austrije, pretreseno je 18 objekata i uhićeno je 14 osoba. Tijekom noći intenzivno se tragalo za mogućim supočiniteljima, no policija je u utorak poslijepodne navela kako na temelju najnovijih podataka nema naznaka da je bilo još izravnih napadača. No, očigledno smatraju da je Kujtim imao pomagače i moguće nalogodavce.

Uhićeni imaju između 16 i 25 godina, a rođeni su u Beču, St. Pöltenu i Mödlingu te na Kosovu, u Bangladešu i Čečeniji. Desetak ih je uhićeno u Beču, a dvoje u St. Pöltenu. Kujtim Fejzulai streljivo je nabavio sredinom lipnja u Slovačkoj, kamo je putovao s prijateljem u automobilu majke jednog od osumnjičenih s Kosova.

Iza 10 sati pripadnici specijalne jedinice Cobra upali su u jedan stan u Linzu te su uhitili muškarca za kojega se navodi da se radi o od ranije poznatom islamistu.

I papa Franjo osudio napad

Osude ovog suludom terorističkog čina, kao i izrazi suosjećanja i solidarnosti s Austrijom stizale su u utorak sa svih strana svijeta, počevši od američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegova protukandidata na predsjedničkim izborima Joea Bidena. Francuski predsjednik Emmanuel Macron posjetio je u utorak austrijsku ambasadu u Parizu i donio knjigu žalosti u koju je na njemačkom jeziku napisao "U radosti i tuzi ostat ćemo ujedinjeni".

Solidarnost je izrazila i njemačka kancelarka Angela Merkel: "Islamski teror naš je zajednički neprijatelj. Bitka protiv ovih ubojica i njihovih podstrekača naša je zajednička bitka." Zabrinutost i solidarnost izrazio je i generalni sekretar UN-a Antonio Guterres, a teroristički napad osudio je i papa Franjo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 21:20