POGLEDAJTE VIDEO

Zastrašujuće eksplozije u Siriji: Nakon silovitih izraelskih udara seizmografi u Turskoj zabilježili potres od 3,1 po Richteru!

Još nema potvrde da su očitanja uzrokovana eksplozijama
 Screenshot ‘X‘

Čini se da je izraelska vojska, kako javlja The Times od Israel, izvela najjače napade u posljednjih nekoliko godina na ciljeve u sirijskoj regiji Tartus u kojim asu gađana skladišta oružja. Kako navodi izraelski mediji, gađani su sustavi protuzračne obrane, lokacije za skladištenje projektila zemlja-zemlja, a eksplozije su navodno bile toliko jake da su aktivirale seizmičke senzore za bilježenje potresa.

Navodni zabilježeni potres uz obalu Sirije kasno sinoć izraelski mediji pripisuju teškim udarima izraelskih snaga izvedenim u regiji Tartus.

Kako javlja Times of Israel, tamošnji seizmološki centar izvijestio je o potresu magnitude 3,1 stupnjeva po Richteru kasno sinoć s epicentrom oko 28 kilometara od grada Baniasa. Detektirano je da se potres dogodio na dubini od 32 kilometra, a još nema potvrde da su ta očitanja zapravo uzrokovana eksplozijama.

Prema Sirijskom opservatoriju za ljudska prava (SOHR), izraelski zrakoplovi pokrenuli su intenzivne udare u sirijskom obalnom području kasno u nedjelju, ciljajući jedinice protuzračne obrane, skladišta raketa zemlja-zemlja i druge lokacije.

Daily Mail piše da se radilo o najjačim udarima na to područje u više od deset godina, odnosno od udara 2012. godine.

U Tartusu se, inače, nalazi jedna od dvije ruske vojne baze u Siriji, ona pomorska, ali i skladište streljiva. Toliko jaka eksplozija, kao i one sekundarne, mogle bi ukazivati ​​na prisutnost velike količine uskladištenog naoružanja, prenosi Daily Mail.

Dramatični video snimci koji kruže društvenim mrežama pokazuju veliki bljesak koji prati više eksplozija. Rusko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je evakuiralo dio svog diplomatskog osoblja iz Sirije, tjedan dana nakon pada režima diktatora Bašara al-Asada.

Prema istraživaču Richardu Cordaru, eksploziju je detektirala i magnetometarska stanica udaljena 820 km u Isniku, u zapadnoj Turskoj. On tvrdi da je signal putovao otprilike "dvostruko brže" nego kod uobičajenog potresa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. prosinac 2024 21:03