“We all came out to Montreux On the Lake Geneva shoreline”.
Tako počinje legendarna pjesma “Smoke on the Water” grupe Deep Purple. Prijevod (ako itko treba): “Svi smo se okupili u Montreuxu na obali jezera Geneva”.
Istim riječima može početi i novinska vijest: u tom su se gradu okupili ni manje ni više nego članovi jedne od najtajanstvenijih organizacija na svijetu, skupine Bilderberg. Njihov je ovogodišnji, 67. sastanak započeo još u četvrtak, a završio u nedjelju. Kako bi se barem donekle uklonila misterioznost vezana uz sastanke ove skupine, Bilderberg je otvorio i web-stranicu na kojoj postoji niz informacija vezanih uz povijest skupine i njezine ciljeve. No, to nije dosta.
Činjenica da se velik broj svjetskih moćnika, iz politike i biznisa, a i iz drugih društvenih skupina okuplja na jednom mjestu i iza zatvorenih vrata bistri politiku, više je nego dovoljno javnosti da se upita: zašto? Sudionici sastanka tvrde da su vrata zatvorena prije svega zato da bi se moglo razgovarati što otvorenije, ali na to slijedi pitanje: ako nije riječ ni o čemu spornome, zašto o tome ne izvijeste javnost. Mnogi od sudionika - jer neki se pojave samo jednom - tvrde kako je to mjesto na kojem su imali neke od najboljih rasprava u životu. Što je samo dodatno inspiriralo teoretičare zavjere.
Pompeo iznenada
Među posebnim gostima ovogodišnjeg Bilderberga je američki državni tajnik Mike Pompeo - nema savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona. Pompeo je na sastanak stigao u subotu i bio ondje na nekim od sastanaka. Ova je vijest izazvala poseban medijski interes jer Mike Pompeo nije na popisu sudionika što su ga ranije objavili organizatori. A na njemu je oko 130 sudionika iz 23 zemlje - ali nikoga iz Azije. Ni Hrvatske, jasno. Bio je jednom jedan, Hido Biščević, prije toga hrvatski, nakon toga ambasador EU.
Ove godine poseban interes izazivaju Jared Kushner, zet i viši savjetnik američkog predsjednika Donalda Trumpa, zadužen za izraelsko-palestinski mirovni plan, nizozemski premijer Mark Rutte, njemačka ministrica obrane Ursula von der Leyen, francuski ministar gospodarstva Bruno Le Maire koji zagovara važne promjene na razini EU i glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg. A evo i popisa tema o kojima su moćnici raspravljali: Stabilan strateški poredak; Što dalje za Europu?; Klimatske promjene i održivost; Kina; Rusija; Budućnost kapitalizma; Brexit; Moralnost umjetne inteligencije; Pretvaranje društvenih medija u oružje; Važnost svemira; Kibernetičke prijetnje.
Nema Kine
Koliko god netko bio zabrinut zbog mogućeg utjecaja ove grupacije koja, primjerice, pravodobno zamijeti novu zvijezdu pa je tako na susret pozvan Tony Blair i prije nego što je postao britanski premijer, ali ga sada više nema, može odahnuti. Odluke globalnog dosega ne mogu se donijeti bez Kine. A iz nje nitko nije bio - barem službeno - ovdje.
Zato je zamijećen velik broj španjolskih političara. To je zemlja koja bi u novoj europskoj političkoj i ekonomskoj postbrexitovskoj konstelaciji trebala igrati izuzetno važnu ulogu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....