Stanovnici gradića Casalpusterlengo u sjevernoj Italiji polako se navikavaju na mjere izolacije nakon pojave koronavirusa na njihovom području, piše AFP, a prenosi The Local.
Ovo je prva linija obrane protiv virusa koji se nezaustavljivo širi lombardskom ravnicom.
Dvije ceste koje vode prema gradiću blokirala je policija. Na kružnom toku policajac bez maske automatski prekriva lice šalom kad prilazi vozačima. Iza ove točke nalazi se 'crvena zona' koja je proglašena središtem zaraze.
Italija je postala prva europska država koja je poduzela drastične mjere izolacije dok pokušava zarazu virusom COVID-19 staviti pod kontrolu.
U teoriji, sav je promet zabranjen u 'crvenoj zoni', uz izuzetke policijskih vozila, medicinskog osoblja i kamiona koji prevoze osnovne potrepštine.
Također, nitko iz grada ne smije niti izaći, iako su reporteri AFP-a vidjeli nekoliko vozila i biciklista kojima je bilo dozvoljeno proći kroz kordon.
- Oni ne stanuju ovdje nego su samo u prolazu, objašnjava jedan vojnik i priznaje da su pravila ulaska i izlaska još uvijek ponešto fleksibilna dok mjere karantene u potpunosti ne zažive.
Međutim, mnogi su se automobili i kamioni morali okrenuti što je izazvalo bijesne reakcije: - Pa gdje da idem? Što da radim?, pitao je jedan i dok se okretao srdito dodao: - Ovo je zemlja idiota!
Bez obzira na njegovu ljutnju, vojnik je objasnio: - Lokalno stanovništvo uglavnom dobro surađuje.
U Italiji je od petka zabilježeno šest smrtnih slučajeva kao posljedica koronvirusa, a zaraženo je više od 200 ljudi.
U regiji Lombardiji, čiji je glavni grad Milano, vlasti su zatvorile škole na tjedan dana, kao i otkazale sva sportska i kulturna događanja.
No, na rubovima crvene zone, barem zasad, strah je obuzdan.
- Da se sad svi uspaničimo, što bi se dogodilo?, pita Gianluca Bragalini koji radi za tvrtku koja distribuira pitku vodu i upravo se, zajedno s desetak kolega, sprema ući u 'crvenu zonu'.
- Mi moramo osigurati da sve javne usluge i dalje funkcioniraju. Možete li zamisliti što bi se dogodilo da iznenada nestane pitke vode?
U međuvremenu, neki drugi brinu se i za četveronožne stanovnike pod karantenom. Angela Grechi iz lokalne organizacije za zaštitu životinja stigla je kako bi nahranila 80-ak mačaka u Somagliji, još jednom gradu u 'crvenoj zoni'.
Priznaje da je u ovakvoj situaciji pomalo neobično brinuti o mačkama, no one će uskoro ostati bez hrane.
- Nadala sam se da ću uspjeti donijeti hranu prije nego za ulazak u grad budem trebala dopuštenje lokalnih vlasti, kaže Angela.
Nekoliko kilometara dalje, još jedan kružni tok i još jedna provjera. I opet, atmosfera je mirna, no neki prizori pomalo uznemiruju, poput onog jurećeg ambulantnog vozila čiji je vozač od glave do pete pokriven zaštitnim odijelom, a na licu ima masku.
Stefano Madaglia, 32-godišnji stolar, stiže pješice do kružnog toka zajedno sa suprugom i bebom u kolicima.
- Držimo se podalje od drugih ljudi, poduzimamo mjere opreza, kaže Medaglia iz Bertonica, još jednog grada pod karantenom.
- Ovdje je mirno, nema panike. Ali to je čudna, apsurdna situacija, kaže i dodaje kako se boji za obiteljski biznis u Somagliji. - Došao sam pitati policiju je li moguće ići iz jednog u drugi grad unutar 'crvene zone'.
Odgovor koji je dobio je pomalo nejasan. Pravila prema kojime neka vozila smiju ući u mjesto, a druga ne, nisu do kraja jasna.
- Sve dok ste na glavnoj cesti, u redu je. Samo nemojte koristiti male cestice i puteve, objašnjava policajac.
No, kako se uopće može provjeriti tko gdje ide?
Policajac odgovara slijeganjem ramenima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....