Čini se da je 17 "talijanskih" proizvoda od rajčica koji se prodaju u nekoliko britanskih i njemačkih supermarketa u Ujedinjenom Kraljevstvu napravljeno od kineskih rajčica koje su proizvedene uz pomoć prisilnog rada, piše BBC.
Većina kineskih rajčica potječe iz pokrajine Xinjiang. Proizvodnja istih u toj pokrajini povezuje se s prisilnim radom koji obavljaju Ujguri i drugi muslimani. Ujedinjeni narodi tvrde da ih kineske vlasti muče i zlostavljaju. Kina tvrdi da svoje stanovnike ne prisiljava na rad te da su prava radnika u Kini zaštićena zakonom.
Kina proizvodi otprilike trećinu svih rajčica u svijetu, a klima u Xinjiangu savršena je za njihov uzgoj. BBC navodi da je Kina upravo u toj pokrajini pokrenula program masovnog pritvaranja svojih stanovnika. Grupe za zaštitu ljudskih prava tvrde da su kineske vlasti pritvorile više od milijun Ujgura te da se nalaze u stotinama tzv. "kampova za preodgoj".
BBC je razgovarao s 14 osoba koje tvrde da su tijekom posljednjih 16 godina ili vidjele prisilni rad na poljima rajčica ili ga obavljale.
Jedan je muškarac BBC-u rekla da su upravitelji zatvora zatvorenicima rekli da će rajčice koje uberu biti izvezene u inozemstvo te da svaki dan moraju ubrati 650 kilograma tog povrća (botaničari rajčicu tretiraju kao voće). Osoblje zatvora napalo bi ih elektrošokerima ako ne bi ispunili kvotu. Drugi je muškarac rekao da je u "kampu za preodgoj" završio 2015. godine te da ga je osoblje zatvora zbog neispunjenja kvote odvelo u jednu mračnu ćeliju, objesilo te udaralo po stražnjici i rebrima.
BBC navodi da je svjedočanstva poput navedenih teško potvrditi, ali da se poklapaju s dokazima o mučenjima u pritvorima u Xinjiang koje su Ujedinjeni narodi prikupili 2022. godine.
Rajčice iz Xinjianga u Europu dolaze preko Kazahstana i Azerbajdžana. Nakon što iz Azerbajdžana stignu u Gruziju, otamo ih se šalje u Italiju i drugdje u Europi.
Između 2020. i 2023., talijanska Petti grupa primila je više od 36 milijuna kilograma koncentrata rajčice od tvrtke Xinjiang Guannong i njezinih podružnica. Petti grupa svoje proizvode od rajčica prodaje pod svojim imenom, ali ih i prodaje trgovačkim lancima koji ih onda prodaju pod svojim trgovačkim markama.
BBC je rekao da je analizirao 64 različita proizvoda od rajčica koji se prodaju u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Sjedinjenim Američkim Državama te da je te podatke usporedio s uzorcima iz laboratorija u Kini i Italiji.
Od 17 proizvoda u kojima su naoko pronađene kineske rajčice, 10 je proizvela Petti grupa.
Britanski i njemački supermarketi rekli su BBC-u da su istražili podrijetlo tih navodno sumnjivih proizvoda te da su došli do zaključka da u njima nema kineskih rajčica. Mnogi su ti supermarketi odbacili rezultate BBC-jevih analiza. Međutim, bilo je supermarketa koji su sporne proizvode ili povukli iz prodaje ili prestali nabavljati.
Njemački lanac supermarketa Lidl priznao je da je koristio kineske rajčice. Lidl je BBC-u rekao da su se kineske rajčice nalazile u jednoj varijanti koncentrata rajčice Baresa koji je proizveo njegov talijanski dobavljač Giaguaro, a koji je prošle godine prodavao u Njemačkoj. Giaguaro je rekao da svi njegovi dobavljači poštuju prava radnika te da proizvode koje pravi za Lidl ne pravi od kineskih rajčica. BBC navodi da su sporne kineske rajčice od kojih je napravljen koncentrat Baresa stigle iz kineske tvrtke Cofco Tunhe iz pokrajine Xinjiang. Sjedinjene Američke Države tu su tvrtku sankcionirale u prosincu 2023. godine zbog sumnje da koristi prisilni rad.
Jedna tvornica u vlasništvu Petti grupe bila je 2021. meta racije talijanske vojne policije zbog sumnje da kineske i druge strane rajčice podvaljuje kao talijanske. Godina dana nakon toga, slučaj je riješen nakon izvansudske nagodbe. Petti je odbacio tvrdnje o kineskim rajčicama i o tom se pitanju više govorilo nije. Međutim, BBC piše da se njegov novinar prerušio u kupca rajčica te da mu je izvršni direktor jedne od tvrtki iz Petti grupe Pasquale Petti rekao da grupa koristi kineske rajčice.
Petti grupa rekla je BBC-u da rajčice tvrtke Xinjiang Guannong nije kupila otkad ju je Amerika sankcionirala. Međutim, Petti je rekao da redovno kupuje rajčice kineske tvrtke Bazhou Red Fruit. Tvrtka je BBC-u rekla da Bazhou Red Fruit ne koristi prisilni rad. BBC je istražio tu tvrtki i postoje indikacije da je Bazhou Red Fruit paravan tvrtke Xinjiang Guannong. Petti je dodao da više neće nabavljati kineske proizvode od rajčica.
Europska je unija sredinom studenog usvojila zakon koji kaže da se na njezino tržište ne smiju plasirati proizvodi koji su nastali zahvaljujući prisilnom radu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....