OAKLAND - “Pipao me je po grudima i genitalijama. Rekao mi je da je u meni đavo i da će ga tako istjerati van”, dio je potresnog svjedočenja Amerikanke Melinde Costello o tome kako ju je seksualno zlostavljao katolički svećenik Stephen Kiesle u vrijeme dok je bila djevojčica.
Ružičaste tenisice
Kiesle je u središtu novoga skandala u koji je upleten i papa Benedikt XVI., a Costello (48), koja danas živi u San Franciscu i vezana je za invalidska kolica zbog artritisa, ispričala je američkim medijima kako je bila zlostavljana tijekom nekoliko godina.
Sve je započelo u župi u kalifornijskom gradiću Fremontu kada je imala sedam godina i kada ju je Kiesle, omiljen među djecom zbog svoje ležernosti (navodno je u crkvi nosio ružičaste tenisice), posjeo na krilo. Amerikanka kaže kako u tome nije vidjela ništa neobično. - Svi mi vidjeli smo u njemu veliko dijete. A tko ne voli veliku djecu? - ispričala je Costello.
Međutim, bezazleno škakljanje i igra ubrzo je prerasla u pipanje po osjetljivim dijelovima tijela, a svećenik joj je rekao kako radi egzorcizam nad njom. “Uvijek mi je bilo mučno i znala sam da radi nešto što nije u redu”, prisjeća se svećenikova žrtva. Sve se ovo događalo krajem šezdesetih, u vrijeme kada je Kiesle bio sjemeništarac u Fremontu. Za svećenika je zaređen nekoliko godina kasnije, a 1978. osuđen je uvjetno na tri godine zatvora zbog zlostavljanja dvojice dječaka u jednoj drugoj kalifornijskoj župi.
Oko njegova slučaja i dalje se nastavljaju nizati pitanja neugodna po katoličku hijerarhiju, sve do njezina samog vrha - Svete Stolice. Nejasno je zašto je Crkvi trebalo čak devet godina da osuđenog pedofila razriješi svih svećeničkih dužnosti (to se dogodio 1987.), a najspornijim se smatra pismo tadašnjeg pročelnika Kongregacije za nauk vjere Josepha Ratzingera, današnjeg Pape, iz 1985. u kojemu ovaj zagovara “oprez” i “vođenje računa o dobrobiti Crkve” u slučaju Kieslea. Međutim, čini se kako su pogreške Crkve u tretmanu izopačenog svećenika počele bitno prije.
Bez kontakta s odraslima
Dobar dio njegovih kolega još je tijekom školovanja za svećenika u Oaklandu primijetio da Kiesle pokazuje potpuni nedostatak bilo kakve duhovnosti te ga jedino zanima rad s mladima, dok s odraslim osobama nije uspijevao ostvariti kontakt. Neki od njih su tada pokušavali upozoriti svoje poglavare, kao svećenik Louis Dabovich koji je o tome razgovarao s tadašnjim biskupom Oacklanda Floydom Beginom navodeći kako mu se čini da Kiesle nije za svećenika zbog unutarnjeg nemira, ali njegova upozorenja očito nisu bila ozbiljno shvaćena i zaređen je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....