VJETAR PROMJENE

‘OZAKONIT ĆEMO ISTOSPOLNI BRAK, KUBA VIŠE NEĆE BITI MAČO UTVRDA’ Castrova nećakinja na čelu gay pokreta

Homoseksualce su na Kubi od revolucije 1959. maltretirali i zatvarali u logore za preodgoj. Castro im se 2010. ispričao za to

Homofobija, ne! Socijalizam, da!”, skandirale su stotine prosvjednika ove subote na Kubi zahtijevajući veća prava za homoseksualce. Mašući zastavama u duginim bojama, neki od prosvjednika nosili su majice s likom omiljenog im Huga Chaveza, prenijele su zapadne agencije.

U prvom redu kubanskog gay pridea bila je Mariela Castro, ugledna znanstvenica i kći predsjednika Raoula Castra. Ona je predvodila prosvjedni ples i šetnju središtem Havane. Dok je Fidel Castro bio u snazi, na ovako nešto Kubanci nisu mogli ni pomisliti.

Klasični ljevičari u tome su išli ruku pod ruku s konzervativcima podržavajući mačo kulturu i stroge patrijarhalne odnose. Prije nego što je onemoćali Fidel prepustio uzde bratu Raoulu 2008., gay parade nisu bile dozvoljene, prenosi BBC. Kubanski režim je sve do 1979. otvoreno progonio homoseksualce, hapsio ih i zatvarao u logore.

Revolucionar pa japi

- Mi smo baštinici strogo patrijarhalne španjolske kulture, vrlo homofobične i vrlo diskriminirajuće - rekla je Mariela Castro (60). Baš nju mnogi smatraju uvelike zaslužnom za veliko kubansko otopljavanje prema ljudima drugačije seksualne orijentacije. Fidelova nećakinja je seksologinja, znanstvenica s desetak objavljenih knjiga i voditeljica Nacionalnog centra za seksualnu edukaciju.

Članica je uprave Svjetske organizacije za seksualno zdravlje, vodi stručni časopis Seksologija i društvo, ali je poznata i kao aktivistica i već godinama, uz borbu za prava homoseksualaca, vodi kampanju za borbu protiv AIDS-a. Nakon dvije godine kampanje, Kuba je 2008. usvojila zakon koji transrodnim osobama omogućava operaciju promjene spola na trošak države.

Mariela je kći Raoula Castra i feministice Vilme Espin, inženjerke kemije koja je sudjelovala u kubanskoj revoluciji. Mariela je prvo bila udana za Juana Gutierreza Fischmanna, jednog od osnivača čileanskog lijevog gerilskog pokreta FPMR koji se, među ostalim, borio na strani sandinista u Nikaragvi.

S njim ima kćer, a još dvoje djece dobila je u novom braku. Novi muž, u skladu s promjenama duha vremena na latinoameričkom otoku, nije revolucionar, nego - menadžer. Talijan Paolo Titolo šef je podružnice portugalske tvrtke Amorim Negocios Internacionais. Vlasnik tvrtke je Américo Ferreira de Amorim, kojeg je Forbes jednom proglasio najbogatijim čovjekom Portugala procjenjujući mu bogatstvo na sedam milijardi dolara.

Teško s predrasudama

Njegova tvrtka najveći je proizvođač pluta na svijetu, no zahvaljujući starom prijateljstvu s Fidelom i Raoulom, njegova tvrtka na Kubi obavlja milijunske poslove. Smatra se da preko Amorim Negociosa kubanska vlada zaobilazi američke sankcije i kupuje naftu i hranu, a zauzvrat je Portugalac dobio ekskluzivno pravo prodaje kubanske ribe na europskom tržištu.

Kubanci nisu samo diskriminirali gejeve, oni su ih slali u logore. Ako ste nakon kubanske revolucije 1959. bili lezbijka ili homoseksualac, mogli ste biti sigurni da ćete dobiti otkaz ako vas razotkriju. Šezdesetih i sedamdesetih slali su ih u zatvore i logore za preodgoj.

“Ako je netko za to odgovoran, to sam ja”, priznao je bolesni Castro u jednom od rijetkih intervjua objavljenom u meksičkoj La Jornadi prije tri godine. Način na koji se postupalo prema homoseksualcima nazvao je velikom nepravdom. Od 1979. homoseksualizam se na Kubi više ne kažnjava.

Mariela Castro rekla je novinarima kako vjeruje da će Kuba legalizirati istospolne brakove. “Ali puno je teža borba za prevladavanje predrasuda”, istaknula je. Subotnji ples gradskim ulicama, zvan konga, praćen bubnjevima i trubama, dio je proslave državnog dana borbe protiv homofobije. Taj “dan” se na Kubi obilježava punih deset dana, od 8. do 18. svibnja.

Urugvaj legalizirao

Kubansko je društvo omekšalo prema homoseksualcima u samo nekoliko godina. U čitavoj Latinskoj Americi popuštaju tvrđave mačizma: Urugvaj je proteklog mjeseca postao druga zemlja nakon papine Argentine koja je dozvolila sklapanje istospolnih brakova.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 10:48