Zagreb će ipak imati lunapark, i to prekoputa Avenue Malla, na parkiralištu Zagrebačkog velesajma. Odluka je pala na sastanku vlasnika posljednjih zagrebačkih lunaparkova, obitelji Berger i Riter, s gradonačelnikom Milanom Bandićem.
Tako je gradonačelnik, čini se, preko noći promijenio mišljenje nakon što je krajem listopada rekao da za njih nema mjesta u gradu sve dok je on na čelu.
Anita Berger donedavno je s obitelji radila i živjela na okretištu Črnomerec, a sada se priprema za veliku životnu promjenu.
Zagiland
- Ipak nije sve tako crno kako nam se činilo prije par tjedana kada smo saznali da se moramo iseliti. Na sastanku je bila opuštena atmosfera, uspjeli smo dogovoriti zamjensku lokaciju, a gradonačelnik je čak rekao da jako voli lunaparkove. Stvarno ne znamo čemu onda sve one ružne riječi - pita se Anita.
Riječ je o gradskoj lokaciji, pa će novac od najma ići u gradsku blagajnu. Tamo će raditi i obitelj Riter, koja je donedavno imala zabavni centar u Dubravi. Ipak, koliko su zadovoljni toliko i nisu, kaže Anita.
- Ako Gradu zatreba ova lokacija, mi se iste sekunde moramo maknuti. Mi živimo u prikolicama, neće nam biti toliko jednostavno sve pokupiti i negdje se privremeno smjestiti. Zagreb je metropola i trebala bi postojati stalna lokacija za zabavni centar - smatra vlasnica Anita.
Što je nagnalo gradonačelnika na potpunu promjenu stajališta, Anita nije sigurna. Kaže kako je možda shvatio da oni samo žele raditi i zaraditi za život, a vjeruje kako prijetnja prosvjedom pred Gradskom upravom nije odmogla. Nada se da će do početka adventa postaviti i otvoriti lunapark kod Avenue Malla.
- Čuli smo da će ove godine i Novi Zagreb biti u adventskom programu, pa smo se pokušali uključiti u njihov program. To, nažalost, nismo uspjeli, ali potrudit ćemo se otvoriti do 1. prosinca kako bismo ipak bili u blizini - otkriva Anita Berger, koja je prije udaje za supruga Vilija bila Riter, dakle iz druge obitelji koja živi od lunaparkova.
U zabavnom parku Zagiland radi i njihovo četvero djece, tri kćeri i sinčić od šest godina. Dvije kćeri već su udane i u lunaparku rade sa svojim supruzima. Svoju djecu od malih nogu uče poslu u zabavnom centru kako bi kasnije mogli preuzeti njihove uloge.
- Za nas je ovo način života, otvoren i slobodan, a tako odgajamo i djecu, uvijek na putu. Naša djeca nikad nisu morala u vrtić zbog socijalizacije. Ovdje su našli prijatelje, u lunaparku su se naučili poštovanju prema starijima. Volimo tu slobodu, ali još više volimo osjećaj kada dođemo u Zagreb. Jer tu smo se svi školovali, tu smo prijavili obrt - rekli su Anita i Vili za časopis Like.
Važan potpis
Ispričali su kako se većinu vremena bore s papirologijom jer da bi lunapark u Zagrebu mogao raditi, mora imati lokacijsku dozvolu, izvadak iz katastra, suglasnost gradske četvrti, suglasnost gradskog ureda za promet, ureda za šport i obrazovanje, ali i ureda za zaštitu okoliša. Tu je i atest za buku, kao i atest za razvodne kutije.
Morali su položiti tečaj zaštite na radu i pribaviti dozvolu za servisiranje strojeva. No, ništa od toga ne vrijedi ako ne uspiju dobiti potpis gradonačelnika Milana Bandića. Ovaj put su uspjeli i tradicija iz 1939. godine se nastavlja. Te su godine Bergeri otvorili prvi lunapark, nakon što je Vlijev djed odustao od vođenja cirkusa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....