VELIKI TEST JELA

Božićna drvca preplavila su Zagreb, imamo sve detalje: hit je nordijska jela, ali cijene su paprene, evo kako do najjeftinijih

Ako želite ljepšu jelu, požurite, savjetuju prodavači, te dodaju da se popusti mogu očekivati tek na Badnjak, i to poslije 13 sati

Počela je prodaja božićnih drvca u Zagrebu

 /Cropix

Obišli smo neke od najfrekventnijih lokacija diljem Zagreba na kojima se prodaju božićna drvca kako bismo otkrili cijene, koje su više nego lani. Prošle se godine početna cijena kretala od 30 eura, a ove se godine najjeftinija drvca mogu kupiti za 40 eura. Na svakoj lokaciji najviše se nude nordijske jele iz domaćeg uzgoja, a ponegdje se može pronaći i obična smreka.

Ove je godine dulje razdoblje za kupnju božićnih drvca. Prodavači kažu da je prodaja prije počinjala osam dana uoči Božića, a sad su počeli 12 dana prije blagdana. Možda je to malo predugo, smatraju prodavači.

KVATRIĆ

U Heinzelovoj ulici, južno od Trga Eugena Kvaternika, smjestilo se nekoliko prodavača božićnih drvca. Imaju samo nordijske jele čije se cijene kreću od 40 do 100 eura. Ljepše jele, kažu nam, mogu se nabaviti za 70 eura.

image

Kvaternikov trg

Damir Krajac/Cropix
image

Kvaternikov trg

Damir Krajac/Cropix

U razgovoru s prodavačima naučili smo zašto su svi "ludi" za nordijskom jelom. Kažu da su njezine iglice deblje i ljepše, a uz to se ne truse kao neke druge vrste. U uzgajanje lijepog stabla potrebno je uložiti puno truda i energije. Žale se da je danas teško naći vrijedne radnike i ističu da je za ovaj posao potrebno na hladnoći stajati od jutra pa sve do večeri.

image

Kvaternikov trg

Damir Krajac/Cropix

Pri kupnji je moguće zatražiti i obrađivanje drva za stalak. Kažu nam da mnogi kupci dolaze s vlastitim stalcima, neki čak i s raritetnima, starim sto godina. Pozivaju ljude da se za kupnju odluče što ranije jer na Badnjak - što ostane, ostane.

BORONGAJ

Na okretištu Borongaj nalazi se manji broj prodavača. Simpatični vlasnik Miroslav Jursik odaje nam tajne zanata. Stabla postaju zrela za sječu nakon osam do 12 godina. Za uzgoj pravog primjerka potrebno je stalno orezivati stablo i posebno se brinuti o njegovu vrhu. Jedino tako se, naglašava Jursik, dobiva prava božićna jela.

Cijene popularnih nordijskih jela i na ovoj se lokaciji kreću od 40 do 100 eura. Cijena ovisi o veličini, ali i simetriji grana, odnosno estetskoj vrijednosti jele. Na prodajnom mjestu moguće je kupiti i stalak te dogovoriti dostavu čija se cijena dogovara.

image

Borongaj

Damir Krajac/Cropix

Jele su iz domaćeg uzgoja u okolici Daruvara. Vlasnik kaže da neki ljudi mjesec dana unaprijed kupe svoje božićno drvce u nekom od trgovačkih lanaca. Najavili su da onu pravu ludnicu na svojoj lokaciji očekuju za vikend odnosno nekoliko dana prije Božića.

MAKSIMIR

Na parkiralištu u blizini maksimirskog stadiona nalazimo nekoliko prodavača. Mušterija je najviše bilo kod dva mlada prodavača, pa smo njima i prišli. I kod njih se može kupiti nordijska jela. Najveću jelu dosad, visoku 2,5 metara, prodali su po cijeni od 110 eura. Osim nordijske, može se naći i srebrna jela.

image

Svetice

Damir Krajac/Cropix

Dok se obavljala kupnja božićnog drvca, upustili smo se u razgovor o nezaobilaznim zagrebačkim temama. Kupci su se žalili što po novome ne mogu putem SMS-a platiti parking kod stadiona Maksimir. Uz to, kažu da im se i cijena parkinga povećala zbog povratne autobusne karte za Rebro.

ZAPADNI KOLODVOR

U Ulici Matka Talovca nalazi se najveći broj prodajnih mjesta. Razgovarali smo s nekoliko vlasnika i prodavača koji nam spominju već poznate informacije - većinom se mogu naći nordijske jele iz domaćeg uzgoja, čija se cijena kreće od 40 do 100 eura. Neki iskusniji prodavači ističu da je već 30 godina sve isto kad je riječ o biznisu prodaje božićnih jela.

image

Zapadni Kolodvor

Damir Krajac/Cropix

Određeni popusti mogu se očekivati na Badnjak, ali tek poslije 13 sati. Ako se želi izabrati ljepša jela, prodavači savjetuju da se kupnja obavi što ranije. Napominju da uglavnom prodaju sva božićna drvca.

image

Zapadni kolodvor

Damir Krajac/Cropix

Na toj se lokaciji mogu pronaći i najskuplja stabla. Takozvani salonski primjerci, koji dosežu više od tri metra, prodaju se i za 200 eura. Kažu da mušterije koje su znalci odmah vide zašto je božićno drvce toliko skupo. Cijene se simetrija te raskoš grana i iglica.

TUĐMANAC

Odmah s druge strane parka trebala se nalaziti još jedna lokacija za prodaju božićnih drvca. Kažemo trebala zato što, iako se nalazi na popisu Tržnica Zagreb, tamo nema ni prodavača ni kupaca. Pronašli smo prostor ograđen trakama i s natpisom da se prodaja odvija od 13. prosinca pa sve do Badnjaka, ali na lokaciji nije bilo nikoga.

image

Podajno mjesto na Trg dr. Franjo Tudjman.

Damir Krajac/Cropix

Iz Tržnica Zagreb objašnjavaju da su sva božićna drvca uzgojena upravo za ovu prigodu te se njihovom kupnjom ne uništava priroda. Napominju da se nakon blagdana sva drvca nose u Zrinjevac na kompostanu te se od njih pravi kompost koji se odnedavno besplatno dijeli Zagrepčanima, dok se umjetna drvca od plastike razgrađuju desetljećima.

Sve lokacije možete pogledati OVDJE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. prosinac 2024 23:03