‘SRAMOTA‘

Domovinski pokret: ‘Smrad s Jakuševca dokaz krize zagrebačkog komunalnog sustava‘

Smatraju da je smrad jasan znak da je sustav zarobljen u klijentelističkom odnosu gradonačelnika i dugogodišnjih partnera
Odlagaliste otpada Prudinec u Jakuševcu
 Boris Kovacev/Cropix

Domovinski pokret priopćio je u ponedjeljak kako je smrad koji se i ovoga ljeta širi s odlagališta Jakuševec dokaz da je zagrebački komunalni sustav i dalje u krizi, zarobljen u klijentelističkim odnosima gradonačelnika Milana Bandića i partnera.

"Treba li se čuditi smradu sa zagrebačkog odlagališta koji se i ovog ljeta nezaustavljivo širi na sve strane oko Jakuševca? “, pitaju se u priopćenju Domovinskog pokreta.

Ističu da taj neugodan miris "nije samo subjektivni osjećaj neugode kako je to znao reći resorni ministar", nego jasan znak koji organizam šalje kako je takav ambijent potrebno napustiti bez potrebe da čekamo obavijesti javne institucije o mogućim zdravstvenim posljedicama.

Smatraju da je smrad jasan znak da je zagrebački komunalni sustav i dalje u teškoj krizi, da je zarobljen u klijentelističkom odnosu gradonačelnika i dugogodišnjih partnera što jednima osigurava nezasluženu zaradu, a građanima kaos, visoke račune i smrad.

"Sramota što je gospodarenje otpadom u Zagrebu među metropolama Europske unije na posljednjem mjestu s nedopustivo niskim stopama recikliranja, ostaje pak svim građanima Republike Hrvatske”, poručili su i dodali da se smrad lošeg postupanja s otpadom može i mora izbjeći. Tvrde da se u Zagrebu može i mora hitno i učinkovito uvesti moderan, ekološki i civilizirani sustav gospodarenja otpadom.

Smatraju da je okosnica takvog sustava dobro organiziran, racionalan i jasan sustav odvojenog prikupljanja otpada s dva do tri reciklažna centra u kojima se putem sortirnica i kompostišta postiže jedan od oblika recikliranja te informacijsko-edukacijska potpora na kojoj počiva individualizirana odgovornost korisnika i pravedan sustav naplate komunalne usluge.

"Na taj način Zagreb može brzo među prijestolnice Europske unije u kojima građani uslugu plaćaju najmanje, a s otpadom postižu najviše, što je ni više ni manje nego kružna ekonomija 21. stoljeća", zaključili su iz Domovinskog pokreta.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 05:51