Desetak zapaženijih prosvjeda građani su organizirali za vrijeme dugogodišnje vlasti gradonačelnika Milana Bandića.
Ugrožavanje
U otprilike polovici zahtjeva koje su izrazili putem prosvjeda uspjeli su, a zadnji se takav uspjeh dogodio stanovnicima Savice koji su spriječili gradnju rekreativno-zabavnog parka na njihovoj livadi. Nakon što su stali pred bagere, Bandić je jučer najavio da odustaje od preuređenja parka te da će ga izgraditi negdje drugdje.
No, najduža borba, koja traje već 16 godina, ona je koju vode stanovnici Jakuševca koji žive kraj zagrebačkog odlagališta otpada. U svom naumu da natjeraju gradonačelnika da zatvori odlagalište, za sada nisu uspjeli iz jednostavnog razloga što se zagrebačko smeće trenutno nema gdje drugdje odlagati niti spaljivati, jer se za sada odustalo od gradnje spalionice u Resniku, a sortirnice otpada nisu na vidiku. Posljednji i najveći prosvjed za zatvaranje odlagališta dogodio se u svibnju 2012., kada je petstotinjak Jakuševčana zahtijevalo da se zbog smrada i ugrožavanja zdravlja smetlište odmah zatvori. Bio je to i najslikovitiji prosvjed.
Naime, donijeli su mrtvačke sanduke za gradonačelnika Bandića te tadašnju ministricu zaštite okoliša Mirelu Holy, predsjednika Gradske skupštine Davora Bernardića i predsjednika Uprave Zagrebačkog holdinga Ivu Čovića. Neki su bili i na traktorima, s gasmaskama na licu. No, još najmanje do 2020., do kada bi se u optimističnom scenariju odlagalište trebalo zatvoriti, živjet će u smradu. Do tada bi se trebao izgraditi Centar za gospodarenje otpadom u Resniku, ali navodno bez spalionice, nego s modernijom tehnologijom zbrinjavanja otpada. Doznajemo kako stanari Resnika niti s tim rješenjem nisu zadovoljni, ne želeći u svom naselju baš ništa što je vezano za otpad.
Javni sadržaji
Nisu uspjeli niti stanari Sloboštine koji su prije dvije godine prosvjedovali zbog gradnje trgovačkog centra na zemljištu gdje je jednog dana trebao biti sagrađen dječji vrtić. Vrtića nema, ali shopping centar je tu.
Za razliku od svojih sugrađana, apsolutni uspjeh doživjeli su prosvjednici s Kajzerice. U svibnju 2015., ali i 2010. godine prosvjedovalo se jer u kvartu nema ni škole ni vrtića, a i prikupljali su potpise za peticiju kojom su tražili da se tada najavljeni stadion ne gradi u naselju. Škola i vrtić su izgrađeni, a stadion nije.
Jedan u nizu novijih prosvjeda dogodio se u ožujku ove godine kada se pet stotina stanovnika Trešnjevke okupilo u Parku Kate Šoljić, tražeći da se izgradi nova škola i prošire javni sadržaji na tom dijelu Selske. Smatraju kako je sagrađeno previše zgrada, a nema dovoljno parkova, vrtića, škola... Do danas nije bilo nikakvih reakcija nadležnih vezano za te zahtjeve, tako da ovaj slučaj za sada nema ni pobjednika ni gubitnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....